birgün

28° AÇIK

Eğitim Sen’den promosyon tepkisi

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, şubelerin örgütlü olduğu üç ilçede, bankalarla imzalanan banka promosyon sözleşmesinin revize edilmesini istedi.

BİRGÜN EGE 19.04.2022 14:45
Eğitim Sen’den promosyon tepkisi
Abone Ol google-news

Eğitim Sen İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Özcan Çetin, örgütlü olunan Buca, Gaziemir ve Menderes ilçelerinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve Eğitim Bir Sen ile bankalar arasında imzalanan banka promosyon sözleşmesinin, enflasyon oranına göre revize edilmesini istedi.

Çetin, “Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, alım gücünün düşmesi ve özellikle enflasyon karşısında kamu çalışanlarının maaşlarının erimesi sonucu 24 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmesine eklenen geçici 5’inci maddeye göre, önceden yapılan ihalelerin revize edilebileceği imkânı doğdu. Örgütlü olduğumuz üç ilçede İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve yetkili sendika Eğitim Bir Sen ile bankalar arasında imzalanan banka promosyon sözleşmesinin günümüz enflasyon oranlarına, ekonomik şartlarına göre revize edilerek kamu çalışanlarına promosyon farkı adı altında ödeme yapılmasına veya promosyon görüşmelerinin yeniden yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Buca’da yapılan sözleşmenin içeriğini tüm başvurulara rağmen öğrenemediklerini vurgulayan Çetin, “Dilekçelere verilen yanıtlarda protokolün 10. Maddesi gerekçe gösterilmektedir. Oysa 2018 yılında Eğitim Sen olarak yaptığımız protokol anlaşması net, şeffaf ve herkesin ulaşabildiği Buca ilçe Milli Eğitim sitesinde halen daha yayınlanmaktadır. Eğitim Bir Sen’in imzaladığı sözleşmede ise protokol şartnamesinde bulunmamasına rağmen geç EFT adı altında eğitim emekçilerinden kesinti yapılmaktadır. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiğimiz dilekçelerin yanıtında ise saat 16.00’dan sonra yapılan (geç EFT) işlemleri, protokolün imzalandığı tarihte yürürlükte olan bir uygulama olmadığından; protokolde yer almadığı için ücretlendirilmekte olduğu yanıtından da anlaşılacağı gibi eğitim emekçilerinin aleyhine yorumlanmaktadır. Tüm sendikalara ve buradan özellikle sayıca fazla ama eğitim emekçilerinin aleyhine şartnameye imza atan Eğitim Bir Sen’e çağrımızdır. Eğitim emekçilerinin zararını karşılamak için verdiğimiz mücadeleye destek olun” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol