birgün

16° AÇIK

EĞİTİM 13.07.2021 08:49

Eğitimde ‘açıklar’ TÜGVA’ya yaradı

MEB’in, 5 Temmuz’da başlattığı Telafide Ben de Varım projesinde ilk hafta geride kaldı. Proje ilk haftasında, çok sayıda kentte amacının dışına saparak dini eğitim ve vakıfların örgütlenme aracı haline getirildi.

Eğitimde ‘açıklar’ TÜGVA’ya yaradı

Mustafa BİLDİRCİN

5 Temmuz itibariyla temel eğitimin tüm kademeleri için başlayan, “Telafide Ben de Varım” projesinde bir hafta tamamlandı. Proje kapsamında MEB’in planladığı etkinlikler hayata geçirilirken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da proje kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerde öğrencilerle bir araya geldi.
İlk haftası geride kalan proje, Bakanlıktan gönderilen üst yazılara karşın çok sayıda kentte amacından saptı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine duyurulan faaliyet ve etkinlik listelerinde bulunmamasına karşın, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok kentin okullar, 5-9 Temmuz tarihleri arasını, “Çocuklar İçin Kur’an-ı Kerim Eğitim Kursu” olarak belirledi.


TÜGVA’YA ALAN AÇILDI

Öğrencilere yönelik etkinlik düzenlemesine olanak sağlanan iş birliği anlaşmaları yargı kararları ile kısmen durdurulan TÜGVA da projenin ilk haftasında eğitimde kendisine yeni alanlar açtı. MEB’in, “Telafide Ben de Varım” projesi kapsamında harekete geçen vakıf, MEB’e bağlı okullarda yaz okulu etkinlikleri düzenledi. Vakfın 5 Temmuz’da başlayan yaz okulu için İstanbul’da yer alan dört okulun kullanıldı. Vakıf, ortaokul öğrencilerine yönelik yaz okulunda spor, futbol, yüzme ve bilgi yarışmasının yanı sıra “Kuran-ı Kerim, Ahlak Eğitimi ve Siyer” dersleri de verdi. İstanbul’da bulunan Üsküdar İmam Hatip Ortaokulu, Üsküdar İmam Hatip Lisesi (Ortaokulu) ve Selami Ali Ortaokulu’nda TÜGVA, öğrencilere yönelik yaz okulu projesi başlattı. Okul panolarına, “TÜGVA’ya kayıt yapılır” yazıları asıldı. Vakfın telafi eğitimleri için hazırladığı broşürlerde kız çocuklarına İslam’a bakış dersleri verileceği belirtilerek, “Hanımlarımıza İslami bakış kazandıracak haftalık dini sohbetlerdir. Tüm ilçelerimizde gerçekleştirilmektedir” denildi.

MÜDÜRLER FIRSATA ÇEVİRDİ

İlçe milli eğitim müdürlükleri de resmi yazıları yok sayan çeşitli uygulamalara imza attı. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 18 Haziran’da ilçedeki okullara gönderdiği yazıda şunlar kaydedildi:

“5 Temmuz - 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Kur'an Kursu ve benzeri Telafi Eğitimi ile ilgili okullarınızda açılacak kurslarla ilgili İlçe Müftülüğü ile işbirliği yapılarak faaliyet yerinin belirlenmesi için okullarımızdan Kur'an dersi almak isteyen öğrencilerin tespit edilerek listelerin Müdürlüğümüz Din Öğretimi Hizmetleri Bölümüne gönderilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”