birgün

10° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 10.10.2020 09:52

Eğitimde güvencesiz istihdam kalıcılaştı

Darbe girişiminin ardından uygulamaya geçirilen ve eğitimde güvencesiz istihdamın önünü açan sözleşmeli istihdam modeli kapsamındaki öğretmen sayısı üç yılda yüzde 482 arttı.

Eğitimde güvencesiz istihdam kalıcılaştı

Mustafa M. Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından uygulamaya başladığı sözleşmeli istihdam modeli kapsamında çalışan öğretmen sayısı 223 bin 997’ye ulaştı.

Eğitimde güvencesiz istihdama yol açtığı gerekçesi ile eleştirilen model kapsamında istihdam edilenlerin oranı 2016-2019 döneminde yüzde 482 arttı. MEB’in 2019 yılına ilişkin resmi verilerine göre sözleşmeli öğretmen sayısı 224 bine dayandı.

GÜVENCESİZ MODEL KALICILAŞIYOR

Güvencesizliği kalıcılaştırdığı eleştirilerinin yanı sıra öğretmenler arasında ayrımcılığa neden olduğu için de tepki çeken uygulama kapsamında çalışan öğretmen sayısının 2016 yılında 17 bin 763 olduğu öğrenildi. Bu sayı 2017 yılında 39 bin 278’e, 2018 yılında da 63 bin 557’ye çıktı. Sözleşmeli öğretmen sayısında 2018 ve 2019 yılları arasındaki artış ise büyük oldu. MEB’in verilerine göre, 2018 yılında 63 bin 557 olan sözleşmeli öğretmen sayısı 2019 yılında 40 bin artarak 103 bin 399’a fırladı.

MAĞDURİYETLER YAŞANIYOR

Türkiye’nin kamusal alanın yeniden yapılandırılması süreci ile karşı karşıya olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması da KHK ile yeniden yaşamımıza girdi. Sözleşmeli, güvencesiz çalışmayla öğretmenleri sürekli denetim, baskı altında tutan, mesleki özerkliğini hedef alan politikalar ısrarla sürdürülüyor” dedi. Aydoğan, sözleşmeli çalışmanın temel istihdam biçimi haline getirilmek istendiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Mazerete dayalı tayin hakkı mağduriyeti başta olmak üzere sözleşmeli çalıştırılan arkadaşlarımız özlük, mesleki ve ekonomik anlamda ciddi mağduriyetler yaşıyor. Öğrencilerimizin nitelikli kamusal eğitim hakkı için vazgeçilmez olan öğretmen arkadaşlarımızın iş güvencesi ve en temel hakları üzerinden yaşatılan mağduriyet devam ettiriliyor. Salgın bize önümüzdeki mücadele döneminin haklar ve eşitlik mücadelesi temelinde bir mücadele hattı olacağını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Tüm arkadaşlarımızın iş güvencesine, eşit haklara sahip olacağı günleri birlikte mücadele ederek kazanacağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız