birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 28.06.2016 08:55

Eğitimde ‘haraç’ dönemi

Devlet tarafından verilen ve ücretsiz olması gereken MEB kurslarında, öğrencilerden 1000-1700 TL’ye varan paraların alındığı ortaya çıktı.

Eğitimde ‘haraç’ dönemi

ERK ACARER
erkacarer@birgun.net
@eacarer

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları’na katılan öğrencilerden 1000-1700 TL arasında para alındığı ortaya çıktı.

MEB tarafından Burdur’da öğrencilerin yaz tatilini verimli geçirmelerine katkı sağlamak amacıyla başlatılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları’nın amacı dışında hizmet verdiği anlaşıldı.

Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM) adlı yayınevinin Burdur şubesinin kentte, devlete bağlı 4 okulla anlaşmaya vardığı, kurs ve kitap parası adı altında öğrenci başına 1000 ila 1700 TL para istediği öğrenildi.

Bununla birlikte velilerin yayınevine yatırdıkları para karşılığında makbuz aldıkları, belgeyi okul müdürlüklerine götürdükleri, toplanan paranın yüzde 30’unun yayınevine kaldığı, geri kalanının ise müdürler ve öğretmenler arasında paylaşıldığı iddia edildi.

Rantta bir marka: AKP

Öğrenci Kültür Merkezi tarafından Burdur’daki bir anadolu lisesi adına kesilen 1000 TL bedelindeki makbuz, yapılan anlaşmayı belgeliyor. Makbuzda imzası bulunan yayınevi sahibi Ayhan Özdemir ise aynı zamanda Burdur AKP İl Örgütü'nde yönetici olarak görev yapıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız