birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.05.2020 08:38

Eğitime ara mobbinge devam

Eğitim yöneticileri, kendilerini gösterme telaşına düştü. Okul müdürlerinin, 31 Mayıs’a kadar idari izinli sayılan öğretmenleri toplantılara çağırdığı, uzaktan eğitimle ilgisi olmayan işler istediği öğrenildi

Eğitime ara mobbinge devam

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Okul yönetimlerinin, 31 Mayıs’a kadar idari izinli olan öğretmenler üzerinden baskı kurduğu öğrenildi. Muğla’daki bir lise müdürünün, dün okul bahçesinde bir toplantı gerçekleştirdiği ve öğretmenlerin toplantıya katılımını zorunlu tuttuğu, Tekirdağ’daki bir okul müdürünün ise öğretmenlere sürekli yazı göndererek çeşitli işler talep ettiği bildirildi.

Okul yöneticileri, koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime verilen arada kendilerini gösterme telaşına düştü. 31 Mayıs’a kadar, “Uzaktan eğitim görevlerini yapmak” koşulu ile idari izinli olan öğretmenlerin, okul müdürlerince farklı işler yapmaya zorlandığı ortaya çıktı.

YOKLAMA YAPILDI

Muğla Milas’ta yer alan bir lisenin yönetimi, dün okul bahçesinde toplantı yaptı. Lise yönetimi, MEB’in öğretmenlerin idari izinli olması yönündeki kararını yok sayarak, tüm personeli toplantıya çağırdı. Okul yönetimi, toplantıya katılımın zorunlu olduğunu toplantının birinci gündem maddesini, “Açılış ve Yoklama” şeklinde oluşturarak gösterdi.
Muğla’dakine benzer bir tablo Tekirdağ’da da yaşandı. Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde yer alan bir okulun müdürü, öğretmenlerin idari izinli olduğunu yok sayarak öğretmenlere çeşitli yazılar gönderdi. Yüz yüze eğitime verilen ara nedeniyle uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerine ulaşmaya çalışan öğretmenlere gönderilen yazılar ile öğretmenlere çeşitli görevler verilmek istendiği ifade edildi.

GENELGELERE AYKIRI

Eğitim Sen’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, okul yöneticilerinin öğretmenlerin 31 Mayıs’a kadar idari izinli olduğunu dikkate alması gerektiği vurgulandı. Sendikanın, öğretmenler üzerinde baskı kurarak kendini göstermek isteyen okul yönetimlerinin bu anlayışı acilen terk etmesi uyarısında bulunduğu açıklamasında, “Eğitim yöneticileri öğretmenlerin yürürlükteki mevzuata göre görevlerini yaptıklarını ve haklarının farkında olduklarını unutmamalıdır. Salgınla ilgili yayınlanan genelgeler hala yürürlükteyken bu şekilde bir toplantının düzenlenmesi genelgelere muhalefet etmek anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız