Emniyet Genel Müdürlüğü, HDP'nin Şırnak'ta Cizre Belediyesi'ne kayyum atanmasının yıl dönümünde milletvekili Hasan Özgüneş'e polis tarafından mermi çekirdeği atıldığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. HDP'nin 'milletvekiline mermi çekirdeği fırlatıldığına' dönük açıklaması iftira olarak nitelendirilirken "Merminin grubun önünde bulunan Hasan Özgüneş’in karın bölgesine isabet etmesinin ihtimal dışı olduğu açık ve nettir" ifadelerine yer verildi.

EGM’den ‘HDP’li vekile mermi çekirdeği’ açıklaması: İhtimal dışı

Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM) HDP'nin Şırnak'ta Cizre Belediyesi'ne kayyum atanmasının yıl dönümünde milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Nuran İmir’in de katıldığı basın açıklaması sırasında bir polisin vekillere mermi çekirdeği fırlattığını duyurması üzerine açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, “iftira” ile karşı karşıya olduklarını belirterek HDP Cizre İlçe Başkanı Mesut Nart'ın bir cismi yerden alarak, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş'e verdiğinin görüldüğünü belirtti.

Emniyet, “Gerekli İncelemelerin yapılabilmesi amacıyla cismin teslim edilmesi istenmesine rağmen ısrarla teslim edilmemiştir. Basın açıklamasına ilişkin görseller incelendiğinde, bahse konu cismin iddiaların aksine bir personelimiz tarafından gruba atılmasının teknik olarak mümkün olmadığı gayet açıktır” dedi.

Görüntülere yansıyan polisin cisim fırlatma anına ilişkin, “Personelimizin, kendisine ait çevik kuvvet kalkanı üzerinde bulunan şeffaf renkli jelatini kazıdıktan sonra sağ el başparmağı ile yere doğru attığını ortaya koymaktadır” ifadelerini kaydeden Emniyet’in açıklamasında şu ifadeler kaydedildi:

'YORGUN MERMİ ÇEKİRDEĞİ OLDUĞU DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR'

Hasan Özgüneş'e isabet eden mermi çekirdeğinin, personelimiz tarafından atıldığını ileri sürmek fizik kurallarını tersine işletmek anlamına gelmektedir. Grubun arkasında bulunan personelimizin eliyle attığı varsayılan merminin yaklaşık 10 metre uzaklıkta, grubun önünde bulunan Hasan Özgüneş’in karın bölgesine isabet etmesinin ihtimal dışı olduğu açık ve nettir.

Yine olay anına ilişkin görseller üzerinde yapılan analizde, Özgüneş’in karnına isabet eden cismin, grubun ön tarafından geldiği ve yukarıdan düştüğü görülmektedir. İncelemede, cismin tabanca mermi çekirdeği olduğu, mermi çekirdeği üzerindeki yiv setlerin düz çizgi şeklinde olması nedeniyle namlusu değiştirilmiş bir tabancadan atıldığı, mermi çekirdeğinin burun kısmındaki ezilmenin az ve yaklaşık 45 derece açı oluşturmasından dolayı yorgun mermi çekirdeği olduğu değerlendirilmektedir.

HDP milletvekiline mermi çekirdeği attığı dezenformasyonunun öznesi haline getirilmeye çalışılan personelimizin, kendisine ait çevik kuvvet kalkanı üzerinde bulunan şeffaf renkli jelatini kazıdıktan sonra sağ el başparmağı ile yere doğru attığını ortaya koymaktadır. Olayla ilgili başlatılan adli tahkikat da devam etmektedir"

NE OLMUŞTU?

HDP'liler Cizre Belediyesi'ne kayyum atanmasının yıl dönümünde basın açıklaması yapmak üzere bir araya gelmişti.

Basın açıklamasına ilişkin görüntüler HDP'nin Twitter hesabından paylaşılmış, polisin Cizre Milletvekili Hasan Özgüneş'e polis tarafından mermi çekirdeği fırlatıldığı bildirilmişti.

HDP'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verilmişti:

"Bugün Cizre’de Milletvekilimiz Hasan Özgüneş’e polis tarafından mermi çekirdeği fırlatıldı. Bu görüntü kolluğun geldiği pervasızlık düzeyinin kanıtıdır. Tehditleriniz bize bir adım bile geri attıramaz. Buradayız, halkımızlayız!"