birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 21.01.2021 14:26

Ekim Devrimi’nin lideri Lenin, ölümünün 97'nci yıl dönümünde anıldı

Büyük Ekim Devrimi’nin lideri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin kurucusu Lenin, ölümünün 97'nci yıl dönümünde Moskova'da anıldı. Lenin mozolesinde toplanan Rusya Komünist Partisi üyeleri anıta karanfil koydu.

Ekim Devrimi’nin lideri Lenin, ölümünün 97'nci yıl dönümünde anıldı

Büyük Ekim Devrimi’nin lideri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) kurucusu Vladimir Ilyich Ulyanov, bilinen adıyla Lenin 97 yıl önce bugün yaşama veda etti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Lenin, ölümünün 97'nci yıl dönümünde anıldı.

Tarihi Kızıl Meydan’daki Lenin mozolesinde toplanan Rusya Komünist Partisi üyeleri anıta karanfil koydu.

ekim-devrimi-nin-lideri-lenin-olumunun-97-nci-yil-donumunde-anildi-832022-1.

22 Nisan 1870’te Rusya İmparatorluğu zamanında adı Simbirsk olan Ulyanovsk’ta dünyaya gelen Lenin, Jülyen takvime göre 25 Ekim 1917’de (Miladi takvime göre 7 Kasım) “Bütün İktidar Sovyetler’e” sloganıyla gerçekleştirilen Ekim Devrimi’nin öncülerindendi.

Kışlık Sarayı’nın yıkılmasının ardından 8 Kasım’da İkinci Rusya Sovyetler Kongresi tarafından Halk Komiserleri Konsey Başkanı seçildi.

1917’deki Bolşevik Devrimi’yle sadece Çarlık Rusyası’nın yıkıp Sovyetler Birliği’nin kuruluşunu ilan etmekle kalmadı, 20. yüzyıla damgasını vuran bir devrime de imza attı.

ekim-devrimi-nin-lideri-lenin-olumunun-97-nci-yil-donumunde-anildi-832023-1.

Ekim Devrimi’nin önderi Lenin, Marksizm’in çağın gereklerine göre kuramsal, politik, ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlamaya çalıştı.

Bilimsel sosyalizmin Marx ve Engels sonrası geliştiricilerinden olan Lenin, 21 Ocak 1924’te 53 yaşında Gorki’de yaşamını yitirdi.

Ülkede bir hafta yas ilan edildi. Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi.

Bedeni mumyalanarak Moskova’da Kızıl Meydan’daki mozoleye kondu.

ekim-devrimi-nin-lideri-lenin-olumunun-97-nci-yil-donumunde-anildi-832024-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol