Ekmeğimizden ettiler, sefa sürüyorlar

16.12.2018 10:34 ÇALIŞMA YAŞAMI

Coşkun Arslan

Çokuluslu gıda tekeli Cargill’in Bursa Orhangazi’deki fabrikasında sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçiler, 243 gündür direnişte. İşçiler, önceki akşam şirketin yılbaşı partisi düzenlediği eğlence mekânının önünde eylemdeydi. Polis ve özel güvenlik işçilerinin müdahalesine karşın Cargill yönetimini protesto eden işçiler, “Haklıyız, kazanacağız!” dedi.

‘Daralma’ gerekçesiyle Tekgıda-İş Sendikası’na üye 14 işçiyi işten çıkaran Cargill, Bursa’da lüks bir eğlence mekânında cuma akşamı geleneksel yılbaşı partisi düzenledi. Direnişteki işçilerin, partinin düzenlediği mekânın önünde gerçekleştirdiği eyleme, Nestle ve Erikli fabrikalarından işçiler ile çeşitli siyasi partilerden temsilciler de destek verdi.

Yılbaşı eğlencesine katılan patrona ve çalışanlara seslenen işçiler, “Geçen sene bu zamanlar içerde yılbaşı yemeğindeydik. Sendikalı olduk diye şimdi kapının önündeyiz. 8 aydır direniyoruz. Yaz demedik, kış demedik, ekmeğimiz için mücadele veriyoruz. Biz buradayız, haklarımız için buradayız. Bizi görmezlikten gelmeye çalışmanız nafile. Sesimize ses olan dostlarımızla buradayız” dedi.

EMEKLİ İŞÇİLERİ ÇALIŞTIRIYORLAR
Cargill’in kendilerini daralma/kota bahanesiyle işten attığını, ancak şu an yeni işçi aldığını da söyleyen işçiler, “Eski emekli çalışanlar çalıştırılmaya başlandı. Bizleri daralma bahanesiyle işten atıp sonra sefa sürüyorlar, yok öyle. Daralma bahanesiyle bizi işten atanlar içeride içkilerini içiyor” diye konuştu.