birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 20.08.2019 12:25

Ekofest başlıyor: Bu yılın teması 'gıda'

Ekofest başlıyor: Bu yılın teması 'gıda'

MUSTAFA DERMANLI

Kazdağları ve yöresinin doğal ve kültürel varlıkları ve bu varlıklara yönelik tehditler konusunda çocukları, gençleri, yöre halkını ve ekolojiye duyarlı bireyleri bilgilendirmek, doğa koruma bilincini arttırmak, ekolojik yaşam bilgi ve deneyimlerini paylaşmayı amaçlayan Ekofest çarşamba günü başlıyor.

Geçmiş yıllarda Mıhlı Çayı üzerine yapılan baraja, sonraki yıllarda da orman, toprak ve enerji konusuna dikkat çeken Ekofest 25 Ağustos Pazar gününe kadar sürecek. Kazdağı Koruma Derneği tarafından 5’inci defa düzenlenecek olan Kazdağı Ekofest’in genel teması ise bu sene “Gıda” olarak belirlenirken, slogan da “Ne yersek oyuz” olarak duyuruldu.

Festivalin kitlesini, Kazdağı ve yöresinde ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan, ekolojik sisteme karşı duyarlı bireyler, sivil toplum örgütleri temsilci ve üyeleri, yerel yönetimler ile çocuklar ve gençler oluşturuyor. Her sene farklı bir yerde yapılan festival bu yıl Altınoluk yakınlarındaki Narlı köyünün 13 km yakınındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda dostlarını bekleyecek.

ekofest-basliyor-bu-yilin-temasi-gida-614573-1.

A’DAN Z’YE GIDA KONUŞULACAK

Gıda temasının ön plana çıktığı Ekofest’te söyleşilerin haricinde, birçok atölye ve forumla katılımcılara dolu dolu bir program hazırlanırken, her akşam canlı müzik de olacak.

Ekofest’te dikkat çeken söyleşilerde, Dr. Cenay Bozkuş “Sağlıklı Beslenme”, Özer Akdemir ile Ahmet Soysal “Ekoloji Mücadelesi” ve Defne Koryürek “İklim Diyeti” başlıklarında katılımcılara aktarımlarda bulunacaklar.

Her gün yapılacak panellerde ise, Ahmet Uhri ile Aslıhan Demirtaş “Bir Kültürel Miras Olarak Gıda”, Umut Kocagöz, Dr. Kadir Dadan ile Candan Türkkan “Gıda Egemenliği, Gıda Krizi ve Gıda Güvenliği”, Mehmet Gürmen, Ceyhan Temürcü, Berker Karamanoğlu ile Nurgül Bulut “Gıda Toplulukları ve Gıda Kooperatifleri”, Turgay Özçelik, Prof. Dr. Ali Osman Karababa “Gıda ve Toplum Sağlığı”, Bülent Güldal, Cumhur Dokur ile Mevlüt Aşar “Edremit’in Kültür İnsanları” başlıkları konuşulacak.

HER SABAH SPOR, HER AKŞAM MÜZİK

“Çiftçiler Konuşuyor”, “Hayvan Hakları ve Veganlık”, “STK’lar” ve “Başkanlar Konuşuyor” ise festivaldeki forumların başlıklarını oluşturacak.

Perşembe “Ümit Olgun ve Paryalar” ile “Üç Kuşak”, cuma “Anadolu’nun Dans Ezgileri” ile “Dalgana Bak” ve cumartesi “Seyir”, Musa Tolga Örs” ile “Eski Zamanlar” festivale katılanlara her akşam müzik dinletisi sunacak.

Tüm festival boyunca her sabah yoga, çi-gong, tai-chi, nefes terapi, yürüyüş ve “Ekoloji İnceleme Turları” yapılacak.

Dolu dolu bir atölye programı hazırlanan festivale katılanlar resim, kambuça, doğal merhem, seramik, arkadaş bilekliği, ritim, yaratıcı drama, vegan mutfak, hayvan sevgisi, fermente mutfak, aromaterapi, astroloji, ekmek, zehirsiz temizlik ve tohum konusundaki atölyelere katılabilecek.

ekofest-basliyor-bu-yilin-temasi-gida-614574-1.

BAŞKAN SÜHEYLA DOĞAN: “EKMEĞİMİZİ BÖLÜŞMEYE BEKLİYORUZ”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından organize edilen Kazdağı Ekofest için dernek başkanı Süheyla Doğan, “Bir araya gelmeye, doğanın koynunda yan yana olmaya çok ihtiyacımız var. Zeytin ağaçlarının, çamların ağaçlarının altında uzanmaya, yorgun bedenlerimizi derenin serin sularına bırakmaya, geceleri yıldızları saymaya, ateşin başında türkü söylemeye, börtü böcekleri, çiçekleri, otları, ağaçları, taşları tanımaya, ekmeğimizi bölüşmeye, demli çaylarımızı dostlarımızla paylaşmaya, dere tepe düz gitmeye, doğal temizliği, doğal beslenmeyi, doğal hayatı yaşamaya, kendi dramamızı yaratmaya… Kazdağı ve değerlerini ve bu değerlere yönelen tehditleri uzmanlarından öğrenmeye… Gıda konusunda bildiklerimizi paylaşmaya, bilmediklerimizi öğrenmeye... Ve müziğin coşkusu ve doğanın ritmiyle dans etmeye… Havamıza, suyumuza, toprağımıza, gıdamıza sahip çıkmaya… İşte bu nedenle Ekofest’e tüm dostlarımızı bekliyoruz” diyor.

Kazdağı Ekofest, 21-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Altınoluk yakınlarındaki Narlı köyünün 13 km yakınındaki Darıdere Tabiat Parkı’nda düzenleniyor. Tüm detaylara www.kazdagiekofest.com sitesinden ulaşılabilir.

ekofest-basliyor-bu-yilin-temasi-gida-614572-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız