birgün

24° AÇIK

Ekofest, ‘Hayat topraktan doğar’ sloganıyla Kazdağı’nda

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kazdağı Ekofestivali, 16- 20 Ağustos tarihleri arasında Kazdağı’nda gerçekleştirilecek. Kazdağı Ekofest 2017'nin buluşma noktası, geçen yıllarda olduğu gibi Kazdağı’nda Darıdere Tabiat Parkı yakınındaki Fidanlık mevkii.

YAŞAM 14.08.2017 07:58
Ekofest, ‘Hayat topraktan doğar’ sloganıyla Kazdağı’nda
Abone Ol google-news

MUSTAFA DERMANLI / ÇANAKKALE
mdermanli@gmail.com - @mustafadermanli

Kazdağı Ekofestivali, 2014 yılında, Mıhlı Çayı üzerinde DSİ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan Mıhlı Barajı’na dikkatleri çekmek üzere “Dereler Özgür Akacak” sloganı ile gerçekleştirilmişti. Festival alanı, baraj projesinin sular altında bırakacağı alan olması nedeniyle özellikle seçilmişti.

Kazdağı Ekofestivali, 2015 yılında Ekosistem içerisinde ormanların önemine dikkatleri çekmek üzere, “Orman Gibi Kardeşçesine” sloganı ile gerçekleştirildi ve orman ve ağaçlar her yönüyle konuşuldu.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek Ekofest, geçen sene OHAL sebebiyle yapılamamıştı.

Çanakkale - Küçükkuyu ile Balıkesir - Altınoluk arasındaki Narlı Köyü'nün üstünde, Darıdere Tabiat Parkı'nın yakınındaki Fidanlık Mevkii’nde gerçekleştirilecek Ekofestival bu yıl “Toprak” temasıyla gerçekleştirilecek. Sloganı ise “Hayat Topraktan Doğar.”

Kazdağı Ekofest 2017'nin festival programında, içinden toprak geçen söyleşiler, etkinlikler öne çıkıyor. 16 Ağustos Çarşamba günü kamp alanına girişlerin başlayacağı festivalin ilk akşamı ateşler yakılacak ve müzikler eşliğinde suyla, ormanla, toprakla buluşulacak. 17 Ağustos Perşembe sabahı festivalin gelenekselleşen çorba ikramıyla açılacak festival, çeşitli spor etkinlikleri, atölyeler, paneller, söyleşiler, dinletiler ve konserlerle devam edecek.

***

ekofest-hayat-topraktan-dogar-sloganiyla-kazdagi-nda-335611-1.

DOPDOLU PROGRAM

Sabahları çocuk ve yetişkin yogası, taichi, reiki-meditasyon, doğa yürüyüşü, voleybol gibi spor etkinliklerinden sonra tüm gün sürecek atölyelerde çamur ve seramikle tanışılacak, geri dönüşümden çocuk oyuncakları, ahşaptan oyuncaklar ve arkadaş bilekliği yapılacak. Dans edilecek, bedenler doğanın ritmine uyumlu bir şekilde hareket ettirilecek, nefes alma teknikleri ve şiddetsiz iletişim öğrenilecek ve toprağın ruhsal sağaltıma etkisini konuşulacak. Ağaç gözlem turu ve ekosistem inceleme turları yapılacak, masal çemberi oluşturulacak, şiirle ve yaratıcı dramayla hoş saatler geçirilecek.

Öğleden sonraları ise, 17 Ağustos perşembe günü "Yerel Yönetimler ve Toprak" başlıklı panelde Çanakkale, Edremit ve Küçükkuyu Belediye Başkanları ile sohbet edilecek, 18 Ağustos Cuma günü, “Bütüncül Yönetim ve Toprak” panelinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyeleri ile birlikte olunacak. "Doğada İnsanın Evrimi", "Ekosistem İçerisinde Toprak", “Toprağın Cinsiyeti", "Toprağın Türküsü", "Toprak ve Ekonomi", “Toprak, İnsan ve Sanat” başlıklarında söyleşiler gerçekleştirilecek. "Tohum ve Toprak" konulu söyleşide, Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı’nın tanıtımı yapılacak.

"Kara Atlas", "Topraksızlar Hareketi", "Toprağın Kiri" belgesellerinin de gösteriminin yapılacağı Kazdağı Ekofest2017'nin sahnesinde her akşam canlı müzik olacak. Cümbüş Cemaat, Etnic Band, Ahmet Beyler, Şantiye, Devran gruplarının yanısıra, Hüseyin Fırtına da sahne alacak. Onur Nevşehir’in standup gösterisi hem eğlendirip, hem düşündürecek.

***

HERKESİN KATKISINA AÇIK

"Kazdağı'na Yönelik Tehditler, Çözüm Önerilerimiz" başlıklı STK forumunda ise bölgedeki STK’ler bir araya gelip Kazdağı ve çevresinin Bölge’nin daha iyi korunması için yapılması gerekenleri konuşacaklar.

Festival, tamamen gönüllü çalışmalarla ve Çanakkale, Edremit, Küçükkuyu Belediyeleri ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin destekleriyle gerçekleştiriliyor. Bu nedenle de katılımcıların bilgi ve yetenekleri doğrultusunda gönüllü katkı sunmasına, öneri ve desteklerine açık olacak.

Derneğin başkanı Süheyla Doğan, “Kazdağı şimdi sizleri bekliyor. Çadırınızı kapıp gelin. Doğayla iç içe bir kaç gün geçirip, ekolojik yaşam ile ilgili bilgi ve deneyimlerinizi zenginleştirip, Mıhlı Çayı’nın sularında serinleyin” diyerek tüm doğaseverleri Ekofest’e davet ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol