birgün

30° AÇIK

BİRGÜN EGE 29.07.2020 17:11

Ekoloji örgütleri Çanakkale Valisi ile görüştü: Hukuksuz gözaltılara soruşturma istiyoruz

Ekoloji örgütleri maruz kaldıkları sorunları, yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini iletmek üzere Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile görüştü.

Ekoloji örgütleri Çanakkale Valisi ile görüştü: Hukuksuz gözaltılara soruşturma istiyoruzBİRGÜN İZMİR

Ekoloji örgütleri, iklim krizinin yaşamı giderek derinden sarsan etkilerinin görüldüğü günlerde, Çanakkale’yle ilgili iklim değişikliği ve iklim krizine yol açan önemli çevre sorunlarını dile getirmek için Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ile görüştü.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağları Dayanışması, Bozcaada Forum, Büyükhusun Dayanışması, Ekoloji Birliği ve İHD Çanakkale Şubesi’nin katıldığı görüşmede, ekolojik yıkım projelerini ve bu süreçte ekoloji örgütleri olarak maruz kaldığımız sorunları aktarmak ve ekolojik yıkım projelerin önlenmesi ve bu mücadele sırasında yaşanılan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını talep etti.

MEVCUT SANTRALLAR DENETLENSİN

Ekoloji örgütlerinin talepleri ise şu şekilde:

“Bölge için verilmiş bulunan tüm altın madeni arama ve işletme ruhsatlarının iptal edilmesin. Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili işletme ruhsatı süresi dolmuş olan ve hala ormanlık alanda bulunan Alamosgold iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin tahliye edilmesin. Kirazlı Proje alanının ekolojik yöntemlerle acilen rehabilite edilmesini istiyoruz. Bölgedeki yeni termik santral projelerinin ruhsat ve lisans-önlisans izinleri bir an önce iptal edilmesin. Mevcut santralların çalışanlarını mağdur etmeyecek bir şekilde adil bir dönüşüm ile kapatılmasını istiyoruz. Jeotermal Enerji Santralları konusunda bölge için verilmiş arama ve işletme ruhsatlarının iptal edilmesin. Yeni ruhsat verilmesin. Mevcut santralların denetlenmesini talep ediyoruz.”

KİRAZLI BALABAN CİVARINDAKİ JANDARMA ABLUKASI KALDIRILSIN

“Bölgemiz için izin verilen ve faaliyete geçen tüm RES Projelerinin envanterinin çıkartılmasını, yer seçimi vb açısından incelenmesini, kümülatif etkilerinin değerlendirilsin. Planlanan projelerin envanterinin çıkartılmasını ve yer seçimi, ekosisteme olası etkileri konusunda birlikte değerlendirilmesini istiyoruz. Korunan alanlara, sit alanlarına, milli parklara dokunulmamasını, henüz korumaya alınmamış alanların tespit edilerek korumaya alınsın. Kazdağları Milli Parkı’nın sınırlarının genişletilerek dağın kuzey yamaçlarının da milli park içerisine alınarak korunsun. Kazdağları’nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için gerekli çalışmaların ve başvuruların yapılmasını istiyoruz. Kıyı işgallerine izin verilmemesini ve sahillerimizin rant kapısı haline getirilmesinin ve kirletilmesinin önlenmesini ve bölgemizde yapılaşma ve imar ile ilgili gerekli önlemlerin alınarak daha fazla betonlaşmanın önlenmesini istiyoruz. Endüstriyel tarım ve hayvancılık yerine doğanın korunması ve zehirsiz sofralar için ekolojik yöntemlerin ve atalık tohumların ve kullanıldığı geleneksel aile çiftçiliğinin desteklenmesini istiyoruz. Katı atık ayrıştırma, kanalizasyon ve arıtma tesisleri konularında gerekli altyapıların bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. “

“Bölgemiz için acilen bütünlüklü bir ‘Stratejik Çevresel Değerlendirme’ yapılmasını istiyoruz. Değerlendirmede bölgenin tarım ve turizm potansiyeli iyi değerlendirilmeli ve bu potansiyeli olumsuz etkileyecek yatırımlara izin verilmemelidir. Kirazlı Balaban civarındaki jandarma ablukasının kaldırılsın. Yaşam savunucularına kesilen hukuksuz ve mesnetsiz para cezalarının iptal edilsin. Çanakkale Valiliği’nin 25 Temmuz tarihli basın açıklamaları, toplantı ve gösterileri yasaklayan kararın iptal edilsin. Gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan arkadaşlarımıza isnat edilen asılsız suçlar için soruşturmanın iptal edilsin. 25 Temmuz günü orantısız güç ve şiddet kullanan ve hukuksuz bir şekilde gözaltı uygulayan güvenlik kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılmasını istiyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız