birgün

3° AÇIK

AVRUPA 19.01.2021 07:56

Ekolojik tarım isteyen çiftçiler: Bıktık

Almanya'da 'Bıktık' isimli oluşum altında bir araya gelen çiftçiler "İklim dostu tarım ve türe uygun hayvancılık istiyoruz" diyerek hükümetten tarımda reform talebinde bulundu

Ekolojik tarım isteyen çiftçiler: Bıktık


DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya'da tarım işçileri "Ekolojik bir tarım ve daha fazla iklim koruma" talebiyle 'Bıktık' isimli bir grup altında örgütleniyor. Her yıl tarım fuarı Grüne Woche (Yeşil Hafta) kapsamında eylem düzenleyen çiftçiler bu yıl ‘Bıktık’ grubu olarak başkent Berlin'de eylem düzenledi.

Başbakanlık binası önünde yapılan eylemde, "İklim dostu tarım ve türe uygun hayvancılık istiyoruz" denildi. Bazı çiftçiler ise eyleme traktörleriyle katılırken bina önünde "10 bin ayak izi" bırakılması için çağrı da yapıldı. Tarım işçileri, destekçilerini ayak izlerini bırakması için bina önüne çağırdı.

GEN TEKNİĞİNE SON

'Bıktık' grubunun sözcüsü Saskia Richartz, Tarım Bakanı Julia Klöckner'in "başarısız" olduğunu ifade ederek, "Bakan, tarlalar, hayvanlar ve çevre pahasına bir siyaset izliyor" dedi. Richartz, "Tarımda gen tekniğinin kullanılması engellenmeli ve kitlesel hayvancılığa son verilmeli" çağrısı yaptı. Tarım Bakanı Julia Klöckner ise çiftçilerin tepkilerine yanıt verdi. Klöckner, "Çiftçilerimiz ve gıda üreticilerimiz, ekmekleri hakkında her gün kafa yormak zorunda olmayan milyonlarca insanı doyuruyor. Ancak kutuplaşma çözüme katkı sağlamaz" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol