birgün

22° AÇIK

DÜNYA 19.10.2019 08:09

Ekonomik krizin vurduğu Lübnan’da isyan büyüyor

Lübnanlılar, ekonomik durumun kötüleşmesi ve yeni iletişim vergileri getirilmesi nedeniyle Beyrut başta olmak üzere birçok kentte hükümeti protesto etti

Ekonomik krizin vurduğu Lübnan’da isyan büyüyor

Lübnan hükümetin sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulaması başta olmak üzere iletişime vergi getirme kararı başkent Beyrut ve diğer kentlerde protesto edildi. Beyrut şehir merkezinde toplanan ve Bakanlar Kurulu toplantısının olduğu Hükümet Sarayı’na yürüyen yüzlerce kişi, hükümetin yeni vergiler konusunda geri adım atması talebinde bulundu.

GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILDI

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, siyasi yetkililerden birinin koruması göstericilerin bulunduğu yöne ateş açtı, bir kişiye de aracıyla çarptı. Beyrut ve diğer kentlerde eylemciler, lastik yakarak yolları kapatırken, motosikletli gruplar da başkentte tur atıyor.

​HÜKÜMET GERİ ADIM ATTI

Lübnan İletişim Bakanı Muhammed Şukayr, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi tasarısının Başbakan Saad el-Hariri’den gelen talep üzerine Bakanlar Kurulunda onaylanmayacağını duyurdu. Öte yandan Başbakan Hariri’nin Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nun, bugün Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanacağı belirtildi.

EKONOMİSİ VE SİYASETİ KIRILGAN

Lübnan’da ekonomik durum kötüye gittiği gerekçesiyle uzun süredir aralıklarla hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyordu. Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, 3 Eylül’de ekonomide olağanüstü hal ilan etmişti. Uluslararası ekonomi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Lübnan’ın görünümünü 24 Ağustos’ta B’den CCC sınıfına düşürdüğünü açıklamıştı.

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan, 2011’de Suriye’de krizin başlamasıyla maruz kaldığı mülteci dalgaları ve yaşadığı siyasi sorunlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Son dönemde büyük ekonomik kriz yaşayan Lübnan’da, 2019’un ilk çeyreği itibarıyla kamu borcu 86,2 milyar dolara ulaştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız