birgün

20° AÇIK

Ekonomist Atilla Çifter faiz indirimini yorumladı: TÜFE yüzde 20’nin çok üzerine çıkacak

Merkez Bankası’nın faiz indirme kararını BirGün’e değerlendiren Doç. Dr. Atilla Çifter, “Döviz kurundaki hızlı yükseliş hem ÜFE'nin artış hızını arttıracak, hem de TÜFE'nin yüzde 20'nin çok üzerine çıkmasına neden olacak” dedi.

EKONOMİ 18.11.2021 15:09
Ekonomist Atilla Çifter faiz indirimini yorumladı: TÜFE yüzde 20’nin çok üzerine çıkacak
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederek haftalık repo faizini 100 baz puan daha indirdi.

Bugün açıklanan kararı ile faizi yüzde 16’den 15’ye çekti. Dolar kuru bir gün önce Asya piyasalarında 10.96'ya kadar yükselmişti, gün içerisinde 10.50 altına gerilese de karar sonrası tekrar yükselerek 10.97 seviyesine ulaştı.

Doç. Dr. Atilla Çifter, Merkez Bankası’nın 1 puanlık faiz indirimi kararını BirGün’e değerlendirdi.

Atilla Çifter, diğer gelişmekte olan ülkelerin hem enflasyon hem de parasal sıkılaştırma riskleri ile faiz oranlarını arttırırken, TCMB faiz indirimlerine devam ettiğini dile getirdi.

Bu durumun TL’nin kırılganlığını hızla arttırdığına dikkat çeken Çifter, Para Politikası Kurulu karar metninde enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar olduğu belirtilse de enflasyon üzerinde döviz kurunun önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Çifter, “Döviz kurundaki hızlı yükseliş hem ÜFE'nin (Üretici fiyat endeksi) artış hızını arttıracak, hem de TÜFE'nin (Tüketici fiyat endeksi) yüzde 20'nin çok üzerine çıkmasına neden olacak” dedi.

Doç. Dr. Çifter, Merkez Bankası'nın zaman tutarsızlığı olan faiz indiriminin, diğer yandan Türkiye’nin risk primini ve uzun vadeli faizleri arttırmaya devam edeceğini dile getirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol