birgün

24° AZ BULUTLU

Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den asgari ücret tahmini

Asgari ücrete ara zam beklentisiyle ilgili açıklama yapan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, düzenlemenin yakın olduğunu belirtti. Öngel, “Asgari ücret 5500 TL’yi geçebilir” tahmininde bulundu.

EKONOMİ 17.06.2022 13:24
Ekonomist Prof. Dr. Öngel'den asgari ücret tahmini Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

2022 yılında uygulanan net asgari ücret geçen yıla göre yüzde 50.5, brüt asgari ücret ise yüzde 40 oranında artırıldı. Enflasyonun bu yıl yüksek seyretmesi nedeniyle temmuz ayında yeniden artırılması gündeme geldi.

Konuyla ilgili konuşan Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, asgari ücrette ara düzenlemenin yakın olduğunu belirtti.

Özellikle Mayıs ayı başından beri farklı zamanlarda dile getirilen asgari ücret ile ilgili yıl içerisinde düzenleme olabileceği yönündeki söylemlere de değinen Öngel, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay arasında dün gerçekleşen toplantıyı da hatırlatarak, "Görüşme sonrasında yapılan açıklamalar ise bu düzenlemenin artık çok uzak olmadığını düşündürüyor" diye konuştu.

Öngel, "Özellikle sabit gelirlinin yaşam şartlarında enflasyondan kaynaklı tahribatların giderilmesi düşüncesi göz önüne alındığında yıl başında yapılan asgari ücret zammına ek olarak yüzde 30 civarında bir artışın yapılabileceği görülüyor” açıklaması yaptı.

Yüzde 30 oranında yapılacak artışın gerçekleşmesi durumunda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücret seviyesinin 5500 TL üzerine çıkarak 5529,42 TL olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Öngel, “Tabii en çok konuşulan konulardan olan bu artışın işverenler tarafından nasıl karşılanacağı sorusu içinde özellikle sosyal güvenlik prim ödemelerinde bir devlet desteğinin olabileceği düşünülüyor” ifadelerini kullandı.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol