Yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e indirilmesine ilişkin ekonomistler BirGün'e değerlenditmelerde bulundu. Ekonomistlere göre gıda ürünlerinde KDV indiriminin kısa süreli bir etkisi olacak. Ancak maliyet artışları bu etkiyi yok edecek.

Ekonomistler KDV indirimini BirGün'e değerlendirdi: Etkisi kısa süreli olacak

HAVVA GÜMÜŞKAYA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yeni ekonomi paketini açıklarken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indireceklerini duyurdu.

Erdoğan, mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 28. maddesi gereğince karar verildiğini söyledi.

Ekonomistler, Gıda ürünlerindeki KDV indirimini ve yeni ekonomi paketini BirGün'e değerlendirdi.

Sonbahar aylarında erken seçim beklediğini belirten Atabay, üniversite sınavındaki barajın kalkması ve KDV indirimini seçim hamlesi olarak değerlendirdi.

Nebati’nin konuşmasındaki satır başlarına dikkat çeken Atabay, şu ifadeleri kullandı: "Yeni ekonomi modeli dediğimiz şey, tehdit ve yönlendirmeye dayalı. Bir ekonomi politikası değil, seçimlere kadar gemiyi batırmadan yüzdürüp seçimleri kazanarak iktidarı devam ettirmek…"

ekonomistler-kdv-indirimini-birgun-e-degerlendirdi-etkisi-kisa-sureli-olacak-979791-1.

AÇIKLAMALARIN EKONOMİK ÇERÇEVESİ YOK

Ekonomist Uğur Gürses’e göre ise iktidar bu adımı atmak zorunda kaldı. Artan pahalılık karşısında KDV indiriminin de çok etkili olmayacağını söyleyen Gürses, “Sadece taşıma maliyeti, mazot şubatın ilk 10 gününde yüzde 8 arttı. Dolayısıyla KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi çok etkili olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın toplantıya telekonferans yönetimiyle katılıp KDV indirimi açıklamasını ise anons etkisi olarak değerlendiren Gürses, “Büyük bir olaymış gibi lanse ediyorlar. Açıklanan paketlerin bir anlamı yok. Bugünden yarına hemen yatırım kararı alınmaz, süreç gerektirir. Vatandaş zaten güvensizlikten dolayı altınını yastık altında tutar. Yapılan açıklamaların ekonomik bir çerçevesi yok” değerlendirmesinde bulundu.

ekonomistler-kdv-indirimini-birgun-e-degerlendirdi-etkisi-kisa-sureli-olacak-979792-1.

"AÇIKLANAN PAKETLERİN BAŞARILI OLMASI ZOR"

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cem Başlevent de açıklanan paketlerin başarılı olmasının zor göründüğünü belirtti. Seçimin yaklaştığını ve seçimle ilgili birçok belirsizliğin var olduğunu söyleyen Başlevent, “Ama mutlaka bir kısım, yüzde 1-2 altınını çıkaracaktır. O da, kur korumalı mevduatta olduğu gibi, Merkez Bankası’nın rezervlerinin güçlenmesine ve talep geldiğinde satış yapılmasına yarayacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

ekonomistler-kdv-indirimini-birgun-e-degerlendirdi-etkisi-kisa-sureli-olacak-979793-1.