birgün

12° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 25.09.2020 12:13

Ekosistemi ve tarihi mirası tahrip eden ocak için suç duyurusu: Hukuksuz ocak kapatılmalı

Kuzey Ormanları’nda bakanlığın koruma kararına rağmen faaliyette olan kuvarsit ve kum ocağı için bölge halkı ve KOS suç duyurusunda bulunuldu. Açıklamanın ardından yapılan basın açıklamasında ocağın tarihi mirasa ve ekosisteme büyük zararlar verdiği belirtildi.

Ekosistemi ve tarihi mirası tahrip eden ocak için suç duyurusu: Hukuksuz ocak kapatılmalı

Gökay BAŞCAN

Kanal İstanbul, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun saldırısı altında olan Kuzey Ormanları aynı zamanda taş ocaklarıyla kuşatılmış durumda.

İstanbul Çatalca’da bulunan Antik Roma Su Yolu üzerinde kurulan kuvarsit ve kuvars kum ocağı için bölge halkı ile Kuzey Ormanları Savunması (KOS) suç duyurusunda bulundu.

Açıklamada ocağın bulunduğu alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındığına dikkat çekildi.

Burhanettin Soğancılar adlı şahsa ait ocak, 2006 yılında yılında Kuzey Ormanları sınırları içerisinde kuruldu.
Ocağın bulunduğu alan geçen mayıs ayında, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul I numaraları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararlı ile koruma altına alındı. Ayrıca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararında maden yolu olarak kullanılan kısımda kalan tarihi yapıların yok edildiğini, herhangi bir kuruma bilgi verilmediğini, su yolunun başka noktalarında kaçak kazı yapılarak tahrip edildiğini ve suç duyurusunda bulunulmasını ifade edildi. Koruma kurulunan karar ve tespitlerine rağmen ocak faaliyetlerine devam ediyor.

Çatalca’ya bağlı 25 köy muhtarlarının da katıldığı basın açıklamasını okuyan KOS’tan aktivist Seda Elhan doğanın, ormanların, derelerin yanı sıra Antik Roma Su Yolu’nun da hukuksuz biçimde taş ocağı tarafından tahrip edildiğini belirtti.

Maden ocağının bulunduğu alanın Kuzey Ormanları’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve dönümlerce ormanlık alanın yok edildiğini ifade eden Elhan, “Terkos gölünü besleyen Büyükdere kirletildi. Alandaki yaban hayatı tehdit altına girmiş ve bu eşsiz ekosistem bütünlüğüne zarar vermiştir” dedi.

DERHAL KAPATILMALI

Ocağın yasalara aykırı şekilde faaliyette olduğunu belirten Elhan, “Antik mühendisliğin 7 harikasından biri kabul edilen ve kısmi olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan bu çok önemli tarih mirasına darbe vuran, orman ekosistemini ve su kaynaklarını tahrip eden, yasalara tamamen aykırı taş ocağı derhal kapatılmalı ve tarihi eserlere verilen zarardan ötürü ilgili kişi ve kurumlar hakkında cezai işlem başlatımalıdır” diye konuştu.

ORMAN KUŞATILMIŞ DURUMDA

Kuzey ormanları içerisindeki büyük bir orman alanında birçok maden ruhsatı olduğunu belirten Elhan, “Kuzey Ormanları’nın tamamı muhafaza ormanı ilan edilene kadar savunmaya devam devam edeceğiz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız