birgün

22° AÇIK

Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarına soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast ihbarına ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılık, Danıştay cinayeti hükümlülerinden Osman Yıldırım'ın, Ekrem İmamoğlu'na suikast planlandığı ihbarıyla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık ayrıca İmamoğlu'nun can güvenliğinin sağlanması için İstanbul Valiliği'ne talepte bulundu.

GÜNCEL 29.03.2022 09:43
Ekrem İmamoğlu’na suikast ihbarına soruşturma başlatıldı
Abone Ol google-news

Danıştay cinayeti sanıklarından Osman Yıldırım'ın cezaevinden bir mektupla İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir suikast ihbarında bulunmasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. İhbarın ardından İmamoğlu'nun avukatının şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Halen Edirne F tipi kapalı cezaevinde hükümlü bulunan Yıldırım, 31 Ocak 2022'de cezaevi müdürlüğüne bir ihbar mektubu gönderdi. Yıldırım mektubundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast düzenleneceğini ileri sürmüştü.

İhbar mektubunun İBB'ye ulaşmasının ardından İmamoğlu'nun avukatlarından Kemal Polat, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Valiliği'ne konu ile ilgili şikayette bulundu.

Şikayetin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

BAŞSAVCILIKTAN İMAMOĞLU'NUN CAN GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ TEDBİR İSTEMİ

İhbar mektubunun İBB’ye ulaşmasının ardından Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarından Kemal Osman Polat, ihbar mektubu ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suikast ihbarıyla ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Valiliği’nden de İmamoğlu için güvenlik önlemlerinin alınmasını istedi. Başsavcılığın, Valiliğe gönderdiği talep yazısı şöyle:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak üzere müşteki Ekrem İmamoğlu, vekil Avukat Kemal Polat tarafından sunulan kasten öldürmeye teşebbüs ve tehdit suçları iddiasıyla ilgili 24/03/2022 tarihli şikâyet dilekçesi üzerinden soruşturma başlatılmış olup, müştekinin can güvenliği ile ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması hususunda gereğinin takdir ve ifası bilgilerinize arz olunur.”

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü bulunan Osman Yıldırım, 31 Ocak 2022’de cezaevi müdürlüğüne bir ihbar mektubu göndermiş ve İBB Başkanı İmamoğlu’na yönelik suikast düzenleneceğini ileri sürmüştü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Avukatı Kemal Osman Polat, müvekkili İmamoğlu için daha önce de bu yönde ihbarlar geldiğini ve dilekçe ile savcılığa başvurularak iddiaların araştırılarak, can güvenliğinin sağlanması hususunda tedbirlerin alınmasını talep ettiklerini ifade etti.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol