birgün

24° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.12.2019 21:00

Eksi 10 derecede çalışıyorlar: Ayda yılda bir iş bulmuşuz, çalışmak zorundayız

Erzurum'da, inşaat işçileri kar ve soğuk demeden bulduğu işi kaçırmamak için çalışıyor. İşçiler soğuğa rağmen çalışmaya mecbur olduklarını söylüyor

Eksi 10 derecede çalışıyorlar: Ayda yılda bir iş bulmuşuz, çalışmak zorundayız

Erzurum'da hava sıcaklığı eksi 10 derece olmasına rağmen Mermerciler Sitesi inşaatında çalışan işçiler, derinleşen ekonomik krize işaret ederek, "Ayda yılda bir iş bulmuşuz, çalışmak zorundayız" dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre, hava sıcaklığının eksi 10 dereceyi bulduğu Erzurum'da, inşaat işçileri kar ve soğuk demeden bulduğu işi kaçırmamak için çalışıyor. Palandöken ilçesine bağlı Abdurrahman Gazi Mahallesi'nde yapımı süren Mermerciler Sitesi inşaatında çalışan işçiler, derinleşen ekonomik krize işaret ederek, soğuğa rağmen çalışmaya mecbur olduklarını söyledi.

Yılın 10 ayı boş olduklarını hatırlatan işçilerden 53 yaşındaki duvar ustası Metin Güngörmez, “Ayda yılda iş bulmuşuz, çalışmak zorundayız. Çünkü akşam evime döndüğümde en azından elimde ekmekle giderim. Elde avuçta bir şey olmadığı için gelip burada çalışıyoruz. Ekonomik kriz var zaten ve iş bulmak neredeyse imkânsız hale gelmiş" dedi.

‘ÇALIŞMAZSAK AÇ KALIRIZ’

Sabah 08.00'de iş başı yaptıklarını anlatan Güngörmez, soğuk havadan korunmak için yaktıkları ateşin gün boyu sönmediğini söyledi. Güngörmez, "Öğleye kadar hem çalışıyor hem de ateşin başında ısınmaya çalışıyoruz. İş sahibi gelip durduğumuzu görünce bize kızıyor. İş bitene kadar bize herhangi bir ücret de ödemiyorlar. Bu parayı da kazanmasak çocuklarımız aç kalır. Oturduğum evin kirası, mahalledeki markete kadar herkese borcum var. Cumhurbaşkanı Erdoğan her gün çıkıp ekonomik olarak iyi bir duruma geleceğiz deyip duruyor; ama gün geçtikçe daha da kötüye gidiyoruz. Hepsi yalan olmasa bu soğukta niye çalışmak zorunda kalalım. Dertlerimiz çok fazla; ama söyleyemiyoruz” diye konuştu.

‘12 AY BOYUNCA İŞ BULAMADIM’

Soğuk havada çok zorlandıklarını dile getiren 23 yaşındaki Kasım Kaya da “Birkaç yıl önce iş vardı çalışabiliyorduk; ama bu yıl iş olmadığından 12 aydır sadece 3 gündür çalışıyoruz. Bu yıl yaşanan bu ekonomik krizden dolayı çok işsiz kaldık. Şu an 140 TL yevmiyeyle çalışıyoruz. Yeme içmemiz zaten bize ait. Eve gidene kadar yemeği, yol parası derken en az 30 TL kafadan harcıyoruz. Her gün elektriğe, doğalgaza zam geliyor ve artık geçinemiyoruz. Katlanılacak gibi değil. Bunun sebebi de AKP’dir. Bir gün çalışmazsak ekmeğimizi borçla alıyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız