birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 26.03.2020 08:47

Eksiklik bir an önce giderilsin

Eksiklik bir an önce giderilsin

Sağlık çalışanlarının ekipman ve malzeme sıkıntısı sürüyor. Dr. Ergün Demir ile Dr. Güray Kılıç yaptıkları açıklamada sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasının Covid-19’a karşı mücadelede başarının önemli bileşenlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Doktorlar, sağlık çalışanlarının korunmasına dair kişisel koruyucu ekipman ile hijyen malzemesi için işlenmesi gereken süreci şöyle özetledi:

- Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanan malzemelerle ilgili düzenlemeler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na uyumlu olarak yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nin 3’üncü bölümünde yer almakta. Bir genelge ile SUT değişikliği yapılarak, çalışanlar için kişisel koruyucu ekipman ve hijyen malzeme paketi pandemi sona erene kadar kurumca bedeli karşılanacak malzemeler listesine alınmalı.

- Covid-19 Bilim Kurulu Rehberi’nde de belirtilen kişisel koruyu ekipman ve hijyen malzemesi için hemen ihale süreci yapılmalı ve hızlıca hazırlanıp, dağıtılmalı.

- Kullanım gün ve süreleri sağlık kurumlarının özelliklerine Bilim Kurulu, meslek örgütleri ve ilgili uzmanlık derneklerinin koordinasyonunda belirlenmeli.

- Hastanelerde kurulacak kişisel koruyucu ekipman dağıtım merkezinde birim yöneticilerinin denetiminde, hastane dışında çalışan sağlık çalışanları ise belirlenen serbest eczanelerde girişi yapılarak, kayıt altına alınarak paketlerini alabilmeli.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız