Google Play Store
App Store

ABD-El Salvador merkezli insan hakları örgütü Cristosal, Mart 2022'den bu yana ülkede ilan edilen OHAL'in ardından cezaevine konulan ve burada ölenlere ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, 2022'den bu yana çete üyesi olduğundan şüphelenilen 80 bini aşkın kişi cezaevine konuldu. Bunların en az 261 kişi hastalık ve "şiddet olayları" nedeniyle öldü. Rapora göre, bazılarının ölüm nedeni belirlenmedi.

Kaynak: AA
El Salvador'da hastalık ve şiddet: Cezaevlerinde 261 kişi öldü
Fotoğraf: AA

El Salvador'da suç oranlarının düşürülmesi amacıyla 2022'de olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesinin ardından cezaevine giren en az 261 kişinin hapishanede öldüğü tespit edildi.

ABD-El Salvador merkezli insan hakları örgütü Cristosal, ülkede Mart 2022'de OHAL ilan edilmesinden bu yana cezaevine giren ve burada ölenlere ilişkin verilerin yer aldığı raporu yayımladı.

Rapordaki verilerin, hapishanede hayatını kaybedenlerin yakınlarından, mezar ve adli tıp belgelerinden elde edildiği belirtildi.

BAZILARININ ÖLÜM NEDENİ BELİRLENMEDİ

Ülkede 2022'den bu yana çete üyesi olduğundan şüphelenilen 80 bini aşkın kişinin cezaevine girdiği kaydedilen raporda, en az 261 kişinin hapishanede öldüğünün tespit edildiği ifadesi yer aldı.

Raporda, hayatını kaybedenlerin büyük kısmının hastalık ve "şiddet olayları" gibi nedenlerden öldüğü, bazılarının ölüm nedeninin belirlenemediğine dikkati çekildi.

Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle ciddi güvenlik sorunu yaşıyor.