birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.02.2020 08:43

Elazığ Cezaevi'nde çocuklar beslenemiyor

Elazığ Cezaevi'nde yapılan incelemede, anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan çocuklara yeterli gıda verilmediği ortaya çıktı. Cezaevinde ayrıca işkence, kötü muamele ve tedavi olamama sorunu yaşanıyor

Elazığ Cezaevi'nde çocuklar beslenemiyor

Hüseyin Şimşek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu'nun Çarşamba günü yapacağı toplantıda, Elazığ'da bulunan cezaevlerine yönelik incelemeler görüşülecek. Komisyon üyesi milletvekilleri tarafından hazırlanan raporda çok sayıda ihlal tespit edildi.

Cezaevlerine yönelik incelemeler yapan iktidar ve muhalefet milletvekilleri, Elazığ'da işkence ve kötü muamele yaşandığına yönelik iddialara dikkat çekti. Milletvekillerinin tespitine göre, cezaevinde anneleri ile birlikte tutulan çocuklara yeteri kadar yemek verilmiyor.

Elazığ'daki mahkûmların şikâyetlerine dikkat çeken raporda kapasite üzerinde hükümlü ve tutuklu bulundurulmasının fiziki koşullarda yetersizliğe neden olduğu, yemek çeşitliliğinin ve yemek ile ekmek miktarının, verilen sıcak su ve soğuk su miktarının arttırılması, özellikle ağır hastaların tedavi ve sevklerinde sürecin hızlandırılması gerektiği, meslek edindirme kursu ve sosyal faaliyetlerin artırılması gerektiği tespitlerine yer verildi.

EŞLERİYLE GÖRÜŞEMİYORLAR

Elazığ'da bulunan cezaevlerine yönelik yapılan incelemelerin ardından kaleme alınan raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Öncesinde 1 saat olan açık görüşlerin 30 dakika ile sınırlandırıldığı ancak fiili olarak 20-25 dakika açık görüş yapılabildiği, görüşe gelenlerin çıplak aramaya tabi tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları ve nakil taleplerinin karşılanmadığı, eşiyle aynı kurumda olanların ayda bir olan açık görüş hakkını eşiyle yahut ailesiyle görüşmek yönünde tercihli olarak kullanabildiği, birlikte görüşmeye izin verilmediği tespit edilmiştir.

Kampüste yer alan ceza infaz kurumlarında kapasite üstünde hükümlü ve tutuklu barındırıldığı görülmekle birlikte bu durumun beraberinde getirdiği sorunların aşılması amacıyla yapılan yeni yatırımların özellikle fiziki imkân ve koşulların düzeltilmesinde önemli bir ihtiyacı karşılayacağı düşünülmektedir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız