birgün

0° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 25.01.2020 08:15

Elazığ depreminde ölü sayısı 29’a yükseldi

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 29'a, yaralı sayısı ise bin 542'ye yükseldi

Elazığ depreminde ölü sayısı 29’a yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6,8 büyüklüğünde deprem meydana gelen Elazığ'da arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Mustafa Paşa Mahallesi'nde incelemelerde bulundu.

Bakanlar incelemelerin ardından kameralar karşısına geçti. Süleyman Soylu, enkaz altında hala yurttaşların olduğunu kaydetti.Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada yoğun bakımda 32 hasta olduğunu duyurdu. "Artçı sarsıntılar devam ediyor ve edecek" diyen Murat Kurum, 'Elazığ'da 19 yıkılmış, 107 hasarlı bina' olduğunu bildirdi.

Bakanların açıklamaları şöyle:

Süleyman Soylu: Kamuoyuna sürekli bilgi vermeye çalışıyoruz. Bilgi akışını kesmemeye özen gösterdik. Malatya'da 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Elazığ'da 18 vatandaşımız deprem nedeniye hayatını kaybetti. Depremin olduğu andan itibaren 39 kişi göçük altından çıkarıldı. Değerlendirmemiz 22 vatandaşımızın göçük altında kaldığıydı. Göçük altında kalan vatandaşlarla ilgili net sayı vermekten kaçınırız. Adıyaman'da cezaevinde hasar olduğu belirlendi, cezaevinin boşaltılmasının doğru olacağı kararına varıldı. Tüm yardımlar AFAD tarafından gerçekleştiriliyor. Meselenin tek elden yürütülmesinin yardımların ulaştırılması açısından önemli olduğunu belirtmek isterim. Biz şu ana kadar nakdi yardım konusunda değerlendirmede bulunmadık. Bir değerlendirme yapıp vatandaşlarımıza ileteceğimizi ifade etmek istiyorum.

Enkaz altında yurttaşların olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göçük altındaki bir kişiye tıbbi müdahalede bulunulduğunu aktardı.

Fahrettin Koca: Gece saatlerinde bölgeye intikal ettiğimizde Elazığ ve Malatya'da incelemelerde bulunduk. Hastanelerimizi ziyaret edip bilgi aldık. 22 vatandaşımızı kaybettik. Kaygı ve panik sebepleri dahil 1031 kişi hastanelere başvurdu. Personelimiz yoğun gayret gösteriyor. 382 vatandaşımızın yaralıydı 1031 kişinin içinde. 128 hastamızın tedavisi devam ediyor. Bunlardan 34'ü yoğun bakımda. Şu anda durumu kritik olan hastamız yok. Gece boyunca müdahale edilen ameliyat edilen 8 hastamız var. Hiçbir eksik oluşturmamaya çalışıyoruz. Toplam 317 ambulansla hizmet ettik.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son açıklamada, "Yoğun bakımda takip edilen 32 hastamız var. Durumu kritik ve ciddi olan bir hastanın olmaması bizim için büyük teselli" ifadelerini kullandı.

Murat Kurum: Olayın hemen ardından afet böglesine geldik. Şu an itibarıyla bakanlığa bağlı 368 kişi ile hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz. İlk tespitlere göre Elazığ merkezde 4, Gezin'de 1 bina yıkık. Ağır hasarlı ve hafif hasarlı birçok yapı var, incelemeler devam ediyor. Mustafa Paşa Mahallesi ve Sürsürü ilçesinde enkaz çalışmaları devam ediyor. Hemen yanındaki binalarla ilgili tehlike arz edenler var. Bu binalar da takip ediliyor. Ağır hasarlı binaların yıkım işlemleri hızlı bir şekilde başlayacak. Valiliğimiz bugün itibarıyla nakdi yardımları yapacak. Malatya'da da 25 yıkık bina var. Halen artçı sarsıntılar devam ediyor ve edecek. Hafif veya ağır hasarlı binalara girilmemesi gerekiyor. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmayacağı şekilde çalışmalar yürütülecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı son açıklamada, 'Elazığ'da 19 yıkılmış, 107 hasarlı bina' olduğunu bildirdi. Kurum, "Riskli ve hasarlı binalar için kenstel dönüşüm başlatabiliriz" dedi.

17 SAAT SONRA 1 KİŞİ ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI

Elazığ'ın Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kişi 17 saat sonra sağ çıkarıldı. Yaralı kişi, 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

SAĞLIK PERSONELİNİN TELEFONLA GÖRÜŞTÜĞÜ AZİZE KURTARILDI

Elazığ'daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü Azize isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra kurtarıldı.

19 SAAT SONRA 1 KİŞİ DAHA ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI

Elazığ'ın Mustafa Paşa Mahallesi'nde depremde yıkılan binanın enkazından bir kadın 19 saat sonra sağ çıkarıldı.

AFAD: ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında arama kurtarma çalışmasının devam ettiği bildirildi.

39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1167 arama kurtarma personeli ve 235 aracın bölgeye sevk edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çalışmalara destek amacıyla 18 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır. AFAD Başkanlığı, bölgeye 6 bin 65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk etmiştir. Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15 bin 747 battaniye, 5 bin 656 yatak, 1563 ısıtıcı, 2 bin 500 çadır, 193 bin 420 kilogram un ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk etmiştir."

Deprem sonrasında tüm illerin ve birliklerin teyakkuza geçirildiği, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezlerinin (AADYM) aktif hale getirildiği vurgulanan açıklamada, "Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama kurtarma ve sağlık destek çalışmalarının kesintisiz yürütülmesi amacıyla AFAD koordinasyonunda 28 çalışma grubunun "7 gün 24 saat" çalışma esasına göre faaliyete geçirildiği belirtildi.

AFAD tarafından yapılan son açıklamaya göre, depremde yaralı sayısı 1234 oldu.

AFAD tarafınan yapılan son açıklamada, depem sonrası bölgeye 3.699 arama kurtarma personeli, 17 arama kurtarma köpeği ve 554 araç sevk edildiği ifade edildi.

AFAD'DAN 'DEPREM SAATİ' AÇIKLAMASI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), bir depremin gün ve saatinin önceden kestirilmesinin teknolojik imkanla mümkün olmadığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "Bir depremin gün ve saati verilerek önceden kestirilmesi günümüzün teknolojik imkanlarıyla mümkün değildir. Vatandaşlarımızın spekülatif bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmeleri önemle rica olunur" ifadesine yer verildi.

AFAD: 505 ARTÇI DEPREM KAYDEDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 1,0 ile 5,1 arasında değişen 505 artçı depremin kaydedildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, "24 Ocak'ta Sivrice-Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 25 Ocak 21.12'ye kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1,0 ile 5,1 arasında değişen 505 artçı deprem kaydedilmiştir" ifadelerine yer verildi.

AFAD'ın paylaştığı depreme ait ön değerlendirme raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNDE

elazig-depreminde-olu-sayisi-22-ye-yukseldi-679652-1.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar ile Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi.

Erdoğan, Elazığ'daki depremde hayatını kaybeden 2 kişinin Mevlana Camisi'ndeki cenaze törenine katıldı.

Cenaze sonrası konuşan Erdoğan, "Geçmişten bu yana birçok depremler yaşadık ama bu millet, bu depremlerde sabırla bunları aşmasını bildi, başardı. Devlet olarak, millet olarak elimizden geleni sonuna kadar inşallah yapıyoruz, yapacağız. Bütün bu enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Köy ve mahallelerdeki yıkımların yerine süratle TOKİ eliyle adımlarımızı atıp yapılması gerekenleri yapacak, kimseyi açıkta bırakmayacağız. Dedikodulara kulak asmayın, kimsenin olumsuz, menfi propagandalarına kulak asmayın ve bilin ki bizler sizlerin hizmetkarıyız" dedi.

Erdoğan, "Deprem bölgesinde: 22 kaybımız, bini aşkın yaralımız var" dedi.

Erdoğan, depremden etkilenen bölgelerde inceleme yapacak, yetkililerden bilgi alacak.

ERDOĞAN MALATYA'DA

Elazığ'daki incelemelerinin ardından Malatya'ya geçen Erdoğan burada yurttaşlarla bir araya geldi.

Erdoğan şu şekilde konuştu:

"Biz kaza ve kadere iman etmiş insanlarız. Her şeyden önce Müslümanız. Bu inançla yaşamımızı farklı kılan adımları atıyoruz. Az önce 5.1 kuvvetindeki artçı depremi yaşadık. Demek ki bu artçı depremler şu anda devam diyor. Yıkılan yerlerde Çevre ve Şehircilik Bakanalığı'mıza zemin etüdünü süratle yaptırmak suretiyle buralarda vatandaşlarımız geçici çadırlardan da kurtarıp hemen çelik konstrüksiyonla inşallah kalıcı konutlarına alacağız. Bütün proje çalışmalarını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız yapacak. Ortak bir çalışmayla da inşallah bu yatırımlarımızı kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edeceğiz.

Ben bu vesileyle tekrar ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum Gelin hepsinin ruhuna Fatiha okuyalım. Yaralılarımıza da Allahtan şifa diliyorum. Gösterdiğiniz bu dayanışmayı tebrik ediyorum kutluyorum. Bu zaten sizin, inanıyorum ki imanınızın da bir gereği ve imanınızın bir gereği olarak bunu yaptınız bu süreci atlattınız, atlatıyorsunuz. Sizleri Allah’a emanet ediyorum."

İKİ KİŞİ DAHA KURTARILDI

AFAD, biri Elazığ merkezde biri Maden ilçesine bağlı Gezin'de olmak üzere iki kişinin daha enkaz altından kurtarıldığı bildirildi.

AFAD'ın twitter hesabından yapılan açıklamada, "Elazığ'da görev yapan arama kurtarma ekiplerimiz az önce biri Gezin'de, biri de merkezde olmak üzere, iki kişiyi daha enkaz altından sağ olarak kurtarmıştır" ifadelerine yer verildi.

afad-elazig-depreminde-olu-sayisi-20-ye-yukseldi-679521-1.

SON BİLGİLER

Depreme ilişkin başlık başlık bazı son bilgiler ise şöyle:

  • Malatya'ya, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) bağlı Düzce Bölgesel Afet Lojistik Deposu'ndan 6 tırla yatak gönderildi.
  • Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AFAD ekipleri, Jandarma Arama Kurtarma Timleri ile Sağlık Bakanlığı personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri taşıyan 9'uncu nakliye uçağının bölgeye intikal ettiği bildirildi.
  • Deprem sonrası evleri güvenli olmadığı için dışarıda kalan yurttaşlar, kentteki spor salonları, park ve bahçeler ile konferans salonlarına sığındı.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan havanın aydınlanmasıyla beraber depremin yarattığı hasar da daha net biçimde gün yüzüne çıktı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği görüntülerde Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya'nın Doğanyol ilçesi Gökçe Mahallesi'ndeki bazı evlerin çöktüğü görülüyor.

afad-elazig-depreminde-olu-sayisi-20-ye-yukseldi-679511-1.

afad-elazig-depreminde-olu-sayisi-20-ye-yukseldi-679512-1.

afad-elazig-depreminde-olu-sayisi-20-ye-yukseldi-679513-1.

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası kent merkezinde yıkılan binalarda arama kurtarma çalışması devam ediyor.

afad-elazig-depreminde-olu-sayisi-20-ye-yukseldi-679514-1.

ANNE VE ÇOCUĞU ENKAZDAN SAĞ OLARAK ÇIKARILDI

Jandarma Arama Kurtarma ekipleri, bir anne ve çocuğunu enkaz altından sağ olarak çıkardı.

24 SAAT SONRA BİR KIZ ÇOCUĞU DAHA ENKAZ ALTINDAN SAĞ OLARAK ÇIKARILDI

Elazığ’daki 6.8’lik depremde yıkılan binanın enkazında çalışma yapan ekipler 24 saat sonra 5 yaşındaki bir kız çocuğuna daha sağ olarak ulaştı.

1 KİŞİ DAHA ENKAZ ALTINDAN SAĞ OLARAK ÇIKARILDI

DHA'nın aktardığına göre, Elazığ’da enkaz altındaki 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız'ın annesi Ayşe Yıldız sağ olarak çıkarıldı, yaralı kadın hastaneye kaldırıldı.