birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.11.2020 16:07

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Çevre Bakanı’na Turgut Özal cevabı: Yalan

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Turgut Özal’ın EMO’dan atıldığı” iddiasının doğru olmadığın bildirdi. EMO, “Bu ‘bilgi eksikliğine dayalı bir yanlışlık’ değil ‘kasıtlı bir tavırdır’ üstelik bu kez bir bakan tarafından ifade edilmesi ülkemizde siyasetin geldiği düzeyi de göstermektedir” açıklamasını yaptı.

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Çevre Bakanı’na Turgut Özal cevabı: Yalan

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Turgut Özal’ın EMO’dan atıldığı” iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un dün Fox TV`de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında, 1970`li yıllarda ‘Boğaz Köprüsü`nün yapımı aşamasında DPT Müsteşarı olan Turgut Özal`ın planlama yaptığı için EMO’dan atıldığı iddiasını dile getirdiği, ancak bu bilginin doğru olmadığı bildirildi.

İktidara yakın çevrelerce bir süredir söylenegelen bu iddianın doğru olmadığına dair daha önce 1 Şubat 2016 ve 6 Ocak 2020 tarihlerinde iki ayrı açıklama yapılarak gazeteye düzeltme gönderildiği belirtilen EMO’nun açıklamasında şunlar kaydedildi:

‘KANAL İSTANBUL NEDENİYLE HEDEF ALINIYORUZ’

“Söz konusu iddianın ısrarla sürdürülmesi, bunun ‘bilgi eksikliğine dayalı bir yanlışlık’ değil ‘kasıtlı bir tavır’ olduğunu düşündürtmektedir. Üstelik bu kez bir bakan tarafından ifade edilmesi ülkemizde siyasetin geldiği düzeyi de göstermektedir.

Kanal İstanbul Projesi nedeniyle EMO ve meslek odalarımız bir kez daha hedef alınmakta; gerçekdışı iddialarla her türlü yatırım ve kalkınmaya karşı çıkıyorlarmış gibi bir algı oluşturulmak istenmektedir. Ancak ‘çamur at izi kalsın’ mantığıyla yürütülen siyasetin dürüst olması nasıl beklenemezse, gündemi değiştirmeye yönelik tüm girişimler ve kamu yararını savunan meslek odalarını karalayarak etkisizleştirme çabalarına rağmen, iktidarın asıl niyeti de artık gizlenemez hale gelmiştir.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bilim insanlarının büyük yıkıma yol açacağı yönündeki uyarıları ve kamuoyu tepkisine rağmen Kanal İstanbul Projesi`nin anlaşılmayan bir ısrarla sürdürülmesi, ortaya çıkan rantı kaptırmak istemeyen kimi çevrelerin ne denli ileri gidebileceğini göstermektedir.

Bilinmelidir ki EMO ve meslek odalarımız, tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen, kentlerin, yaşam alanlarının ve doğanın talan edilmesine karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerdir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum`u, gerçekdışı olan ‘Turgut Özal`ın EMO`dan atıldığı’ yönündeki sözlerini düzeltmeye çağırıyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol