birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Elektrik şirketi ağaçları katletti

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, ÇEDAŞ'ın Yozgat Boağzlıyan'da ağaç katliamı yaptığını söyledi. Konu hakkında açıklama yapan şirket, ağaçların güvenlik gerekçesiyle, izin alınarak kesildiğini belirtti.

YEŞİL BİRGÜN 19.10.2020 09:19
Elektrik şirketi ağaçları katletti
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Yozgat Boğazlıyan’da çok sayıda çam ağacının elektrik dağıtım şirketince kesildiği öğrenildi. Ağaç kıyımına tepki gösteren CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, “Ağaç katliamı, AKP’nin özelleştirdiği elektrik dağıtım şirketlerinin pervasızlığını hukuk tanımazlığını bir kez daha göstermiştir” dedi.

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Oğulcuk köyünde çok sayıda çam ağacının kesildiği belirlendi. Ağaçları kestiği öne sürülen elektrik dağıtım şirketi ÇEDAŞ’ın yetkilileri, köylülerin tepkisi üzerine bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Oğulcuk köylülerinin 20 yıl önce elleriyle diktiği çam ağaçları, kimseye haber verilmeden kesildi. ÇEDAŞ yetkililerinin sorumlusu olduğu iddia edilen katliamın gerekçesinin ise “Elektrik kablolarına güvenlik koridoru açmak” olduğu belirtildi. Ağaç katliamına tepki gösteren CHP’li Ali Keven, şunları söyledi:

“Köy muhtarı Kemal Yalçın ve köylülerin fark etmesi sonucu daha fazla ağaç katliamı yapılması engellenmiştir. Kısa süreli sürtüşmeden sonra ÇEDAŞ yetkilileri bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Ancak fark edilene kadar ne yazık ki ÇEDAŞ tarafından çok sayıda çam ağacı kesilmiştir. Köy muhtarı Kemal Yalçın ile görüştüm. Konuyu Orman Genel Müdürlüğü’ne ilettim. Derhal soruşturma başlatılmalıdır. Bu yaşananlar sorumsuzluktur. Vicdansızlıktır. Bu yapılan ağaç katliamı AKP tarafından özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin pervasızlığını hukuk tanımazlığını bir kez daha göstermiştir. ÇEDAŞ bu cesareti nereden alıyor? Elbette Kazdağları ve diğer yerlerde olduğu gibi çevre düşmanı AKP’den alıyor.”

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili ÇEDAŞ tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, ağaçların güvenlik sebebiyle izin alınarak kesildiği savunuldu.

Şirketin açıklaması aynen şöyle:

Çeşitli yayın organlarında yer alan ÇEDAŞ'ın Yozgat Boğazlıyan İlçesi Oğulcuk Köyü’nde ağaç kesimi yapmasıyla ilgili haberlerin yanlış ve yanıltıcı bilgiler içermesinden dolayı konuyla ilgili açıklama yapma gereği doğmuştur.

Söz konusu çalışmanın asıl amacı; öncelikle can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren ve iletkenlere temas eden ağaçların kesilerek orman bölgesinde çıkabilecek olası yangınların önüne geçmek, bu nedenle şebekede meydana gelen arızaları önlemek ve gidermek olduğu halde, bunun farklı bir şekilde yansıtılmasından büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’ gereğince, ağaçların hatlara temas etmemesi ve belli bir güvenlik mesafesinde olması mutlak bir zorunluluktur.

Hizmet verdiği her noktaya kesintisiz enerji sağlamayı hedefleyen Şirketimiz, bu Yönetmelik gereğince tüketicilerinin can ve mal güvenliğini korumak için ağaçlık alanlarda Orman İşletme Müdürlükleri ile koordineli olarak, elektrik dağıtım hatlarıyla temas eden ve tehlike yaratan veya hatlara yakın olan, güvenlik mesafesini sağlamayan ağaçların, kesilmesi ya da budanması yönünde çalışma yürütmektedir.

Bu kapsamda, düzenli olarak ağaçlık bölgelerde tarama yapan ekiplerimiz Boğazlıyan İlçesi Oğulcuk Köyü’nde orman bölgesinde yer alan ağaç dallarının da elektrik telleriyle temas ettiğini ve tehlike yaratabileceğini tespit etmiştir. Çayıralan Orman İşletme Müdürlüğü’ne müracaat edilmiş, elektrik hattının ormandan geçişi için 19.08.2020 tarih ve 47652147-020-E.1717554 sayılı izin alınmıştır. Gerçekleştirilen tüm çalışmalar bu izin çerçevesinde yürütülmektedir.

Haberde görüşlerine yer verilen muhtarın beyan ve iddialarının aksine; ortada usulsüz bir kesim işlemi olmadığı gibi can ve mal güvenliğinin korunmasına yönelik bir çalışma vardır. Yasal izinler olduğu halde ‘yokmuş’ gibi gösterilmesinin kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine neden olduğunu belirtir, Şirketimizin tüm çalışmalarını yasa, yönetmelik ve düzenlemeler çerçevesinde yürüttüğünü bir kez daha ifade etmek isteriz.

Saygılarımızla.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol