birgün

25° AÇIK

Elektrik zammında ‘Cambaza bak’ oyunu

CHP’li Akın, elektrik maliyetleri nedeniyle iktidarın enerji üretim tercihlerini değiştirmek yerine faturalara zamla ilgili formül arayışında olduğunu açıkladı.

EKONOMİ 15.09.2021 09:21
Elektrik zammında ‘Cambaza bak’ oyunu
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

AKP, artan elektrik maliyetleri nedeniyle yeni zam arayışında. Meskenlerde elektrik kullanımına sık sık zam yapan ve yurttaşların tepkisini çeken iktidarın enerji üretim tercihlerini değiştirmek yerine zamlarda formül arayışına girdiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yeni yapılacak zamlar, daha çok sanayi, ticaret ve tarım işleriyle uğraşanlara yapılacak. Meskenleri doğrudan etkilemeyecek zamlar, tüm temel ürünler ve gıda ürünlerindeki fiyat artışlarıyla dolaylı olarak kendisini gösterecek” dedi.


CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Akın, BirGün’e yaptığı açıklamada iktidarın zam hazırlığı hakkında, “Vatandaşın tepkisi üzerine iktidar, mesken abonelerine daha az sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerine ise daha çok zam yapmayı değerlendiriyor. Meskenlerde zam yapılmadığı algısı yaratmak için sanayiye fahiş zam yapılırsa fatura yine vatandaşa kesilecek. Bütün ürünler kış aylarında zamlanacak. Geliri düşen vatandaşımızın bütçesi, kışın yapılacak bu zamla adeta sabote edilecek” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR POLİTİKA GELİŞTİRİLMEDİ

1 Ekim’de yapılması beklenen elektrik zammıyla ilgili iktidarın hâlâ arayış içinde olduğunu kaydeden Akın, şunları dile getirdi:

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 1 Ekim tarihinde açıklayacağı elektrik tarifesinde son dönemde yaşanan kuraklık, uluslararası piyasalarda doğalgazın fiyatının yükselmesiyle artan maliyetler nedeniyle büyük bir zam yapılması bekleniyor. Maliyetlerin artacağı neredeyse aylar öncesinden bilinmesine karşın iktidar herhangi bir politika geliştirilmedi. İktidar, aylar öncesinden ülkemizde yaşanacak kuraklığı görmezden geldi. Pandemi sonrası uluslararası enerji fiyatlarında yaşanacak artışa karşın herhangi bir politika uygulamadı. Oysa bu dönemde yapılacak kaynak yönetimi ve elektrik üretimine ilişkin planlamayla elektrikteki maliyet artışının etkisi vatandaşlara yansıtılmayabilirdi. Ancak geldiğimiz aşamada iktidar bugüne kadar uyguladığı en iyi politika olan ‘faturayı vatandaşa keserek zam yapmayı’ hayata geçirmeye hazırlanıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun