birgün

27° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 13.07.2021 09:23

Elektronik devinde hak gaspı yapılıyor

Elektronik devinde hak gaspı yapılıyor

Deniz Güngör

İstanbul Avcılar’da faaliyet gösteren Çin elektronik devi Xiaomi Salcomp fabrikasında işçiler uzun mesai saatlerine zorlandıklarını ve hak gasplarıyla karşılaştıklarını belirtti.

Patronların Ensesindeyiz Platformu’yla iletişime geçen işçiler, işe girerken hafta sonlarının haftalık tatil olarak belirlenmesine rağmen işe çağırıldıklarını, gelmek istemeyen işçilere ise tutanak tutulduğunu ve mesai ücretlerinin yatırılmadığını aktardı. Fabrikanın sendika düşmanlığı da yaptığını dile getiren bir işçi, örgütlenmek isteyenlerin işten çıkarıldığını söyledi.


ÜCRETLER YATIRILMIYOR

Günde 11 saat mesai yapmaya zorlandıklarını vurgulayan işçi şöyle konuştu: “İşe giriş sürecinde bize 3 vardiya olacak, günde 8 saat çalışacaksınız ve hafta sonlarınız tatil olacak dendi. Şimdi tam tersi 2 vardiya çalıştırılırken, cumartesi günleri zorunlu mesaiye çağırılıyoruz. Her gün mesaimize birer saat ekliyorlar ve mesai ücretlerimizi vermiyorlar. Hafta sonları işe çağırıldığımızda bazı arkadaşlarımız, izin günleri olduğunu ve işe gelmeyeceğini söyleyince tutanak tutuyorlar. İşe gelenlerin ise mesai ücretlerini ya eksik yatırıyorlar ya da hiç yatırmıyorlar.”

Asgari Geçim İndirimlerinin (AGİ) yatırılmadığını ifade eden işçi “Mesai ücretlerimiz ne kadar olduğunu bordrolarımızı vermedikleri için bilemiyoruz, belki hesapladığımızdan daha da fazla. Bordrolarımızı istemeye gittiğimizde de ‘Neden buradasın, git çalış’ diyerek azarlanıyoruz. Ben 5 aydır buradayım ama 2 kere bordromu alabildim.”

Patronların Ensesindeyiz Platformu ise yaptığı açıklamada işçilerin istifaya zorlandığını ve ihbar tazminatlarının verilmediğini vurguladı. Platform, işçilerin işten çıkarılma nedeni olarak ‘performans düşüklüğü’, ‘dedikodu’ ve mesai saatlerine geç gelinmesi gibi gerekçeler olduğunu aktararak: “Fabrika içerisinde maalesef ki işçiler arasında bir örgütlülük yok. Bizim amacımız şu an daha fazla işçiye ulaşıp, dayanışmayı büyütmek” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol