birgün

23° AÇIK

SPOR 19.06.2020 18:16

Elif Akyüz hakemlik yapmam ‘yasal’ dedi ancak talimat aksini söylüyor

Aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılan Elif Akyüz, durumun yasal olduğunu savunuyor, ancak Wushu federasyonunun talimatlarına göre bu durum talimatlara aykırı

Elif Akyüz hakemlik yapmam ‘yasal’ dedi ancak talimat aksini söylüyor

EREN TUTEL

Aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılan Elif Akyüz sosyal medya hesabından bu durumun yasal olduğunu iddia etti.

Akyüz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“1 dünya şampiyonluğu ve 1 Dünya ikinciliğim olduğu kategoride ,6.Türkiye şampiyonluğumu alırken annemin torpiline ihtiyaç duyduğumu düşünüp yetmezmiş gibi birde haber yapanlar var. Hiçbir şampiyonada torpile ihtiyaç duymadım ne hakettiysem onu aldım ,hakemliğin ve sporculuğun aynı yarışmada yapılması yasal olan Wushu sporunda kendi kategorilerim hariç diğer kategorilerde hakemlik yaptım ve en adaletli şekilde puanlarını verdim. Gerçekten konu hakkında bilgisi olmayan insanlarımız için bu gönderiyi paylaşıyorum her habere inanmayın.”

elif-akyuz-hakemlik-yapmam-yasal-dedi-ancak-talimat-aksini-soyluyor-746352-1.

TALİMATLARA AYKIRI AÇIKLAMA

Ancak Wushu federasyonunun talimatlarına göre bu durum talimatlara aykırı. Wushu Hakem Talimatı’nın yedinci maddesinde 7. Maddesinin c, e ve g bendleri Akyüz’ü yalanlıyor. Maddelerde şu ifadeler yer alıyor:

►Wushu yada başka bir spor dalında hakem, sporcu veya başka bir görevde iken Son 3 (üç) Yıl içerisinde bir defada 6 (altı) ay veya daha fazla süreli hak mahrumiyeti veya yarışmalardan men cezası almamış olmak.

►Kendi branşında spor kulüplerinde faal antrenör olmamak, Aktif sporculuk dönemini bitirmiş olmak, kesinlikle sporcu çalıştırıcı durumunda olamamak.

►30 yaşından büyük olmak, şartları aranır.

elif-akyuz-hakemlik-yapmam-yasal-dedi-ancak-talimat-aksini-soyluyor-746351-1.

NE OLMUŞTU?

Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılmış, Akyüz, annesinin ve kendisinin de dahil olduğu hakemlerin değerlendirmesiyle şampiyon olmuştu.

BirGün’ün ortaya çıkardığı, Wushu sporcusu Elif Akyüz’ün aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katılması Meclis gündemine de taşınmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız