birgün

9° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 25.02.2020 12:39

Ella Hickson oyunu “Yazar” Türkiye’de ilk kez sahnede

Ella Hickson’ın #MeToo hareketi kapsamında da çok ses getiren oyunu “Yazar”, Türkiye’de ilk kez sahneleniyor

Ella Hickson oyunu “Yazar” Türkiye’de ilk kez sahnede

İngiliz tiyatrosunun yükselen yazarlarından Ella Hickson’ın #MeToo hareketi kapsamında da çok ses getiren oyunu “Yazar”, Türkiye’de ilk kez Pürtelaş Tiyatro tarafından sahneleniyor. Yazarın sahnelendiği yıl İngiliz eleştirmenleri ikiye bölen, sert yüzleşmelerle ve yapbozlarla dolu oyunu, Ali Yalgın’ın yönetmenliğinde 3 Mart’ta Feriye’de prömiyerini yapacak.

Ella Hickson’ın Londra'daki Almeida Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve oyun yazarı genç bir kadının, tiyatro dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyi anlatan oyun, ilk kez sahnelendiği 2018 yılında İngiliz eleştirmenleri ikiye bölmüştü. Bazıları Yazar'ı, fazla öfkeli ve kendini beğenmiş bir oyun olarak tanımlarken, diğerleri, sisteme karşı direnen ve isyan ede göz kamaştırıcı bir yapı bozumu olarak gördü.

Yazar, 2019’da 1978’den beri her yıl İngilizce olarak kadınlar tarafından yazılan tiyatro oyunlarının yarıştığı Susan Smith Blackburn Ödülleri finalistlerindendi.

Oyun, 3 Mart’ta Feriye’de seyirciyle buluşacak. Biletler Biletix ve Feriye’den temin edilebiliyor.

OYUNUN KONUSU

ella-hickson-oyunu-yazar-turkiye-de-ilk-kez-sahnede-692601-1.

Oyunun tanıtım bülteninde oyunla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Öfkeli genç bir kadın, yazdığı tiyatro oyunuyla dünyaya haykırmak, insanları sarsmak, güç dinamiklerini, eski kuralları yıkmak, asırlardır ata erkilliğin ve paranın hüküm sürdüğü düzenekleri kökten değiştirmek ister. Her sahnesinde koyduğu kuralları acımasız bir mizahla yıktıkça, genç yazarla birlikte tiyatroyla, sahneyle, sanatla ve kendinizle bir münakaşa içine girecek, öfkelenecek ve güleceksiniz.

Prodüksiyonunu Pürtelaş Tiyatro’nun üstlendiği, yürütücü yapımcılığını Gizay Akdoğan’ın, dekor ve kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, hareket tasarımını Dicle Doğan'ın ve ışık tasarımını Cem Yılmazer'in yaptığı oyunda; Büşra Albayrak, Sinan Arslan, Sevda Baş ve Ömer Güneşrol alıyor."

Ella Hickson Kimdir?

Oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Ella Hickson, 1985 yılında Surrey, İngiltere’de dünyaya geldi. Hickson’ın Edinburgh Üniversitesi Tiyatro Şirketi tarafından üretilmiş ilk oyunu “Eight” (Sekiz), en büyük tiyatro festivallerinden Edinburgh Fringe’den 2008 yılında üç ödül kazandı. 2011 yılında The Guardian’ın hazırladığı izlenmesi gereken dört genç oyun yazarından biri olarak öne çıktı. Oxford Üniversitesi’nde oyun yazarlığı üzerine eğitim vermektedir. Nick Hern Kitapları’nda şimdiye kadar kitabı yayımlanmış en genç yazardır. Londra’da yaşamaktadır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız