birgün

18° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 30.03.2020 14:39

ELN koronavirüs nedeniyle ateşkes ilan etti

Kolombiya'da Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçici ateşkes ilan etti

ELN koronavirüs nedeniyle ateşkes ilan etti

Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) koronavirüs nedeniyle tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

BBC'nin haberine göre, örgütten yapılan açıklamada, "Kovid-19 nedeniyle perişan olan Kolombiya halkına, ELN'nin insani jesti bağlamında 1-30 Nisan'da bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ateşkesin uzatılması konusunda ELN'nin, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetinin temsilcileriyle görüşmek istediği aktarıldı.

ELN, ateşkes kararında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in çağrısının etkili olduğunu bildirdi.

Ayrıca Kolombiya'da geçmişte ELN ile hükümet arasında yapılan barış görüşmelerine ara buluculuk eden Norveç'in Dışişleri Bakanlığı, örgütün geçici ateşkes kararının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Guterres, Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla dünyanın en savunmasız savaş bölgelerinde insani yardım koridorları oluşturulabilmesi için "küresel ateşkes" çağrısı yapmış; çağrıya, Filipinler'deki komünist gerillaların yanı sıra Yemen hükümeti ile Husiler'den olumlu yanıt gelmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız