birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Elon Musk’a göre, 5 yıl içinde dil bilmeye gerek kalmayabilir

ABD’li girişimci Elon Musk, geliştirdiği bir teknoloji sayesinde, ‘insanların dil bilmeye ihtiyaçlarının olmayacağını’ savundu. Musk, bunun 5 yıl içinde gerçekleşeceğini iddia etti

TEKNOLOJİ 10.05.2020 19:59
Elon Musk’a göre, 5 yıl içinde dil bilmeye gerek kalmayabilir
Abone Ol google-news

Tesla şirketinin genel müdürü (CEO) Elon Musk, üzerinde çalıştığı bir teknoloji sayesinde 5 yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını öne sürdü.

ABD’li iş insanı Elon Musk, The Joe Rogan Experience isimli bir podcast programda sahip olduğu nöroteknoloji firması NeuraLink'in çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.

Musk, şirketin önümüzdeki yıl içinde ilk kez bir NeuraLink cihazını insan beynine bağlayabileceğini umduğunu söyledi. Buna göre pille çalışan bir çip, kafatasına yerleştirilecek ve beyne elektrotlar gönderebilecek.

“Beyninizdeki herhangi bir yerle arayüz kurulabilir, bu yüzden cihaz görme yeteneğinizi iyileştirebilir” ifadelerini kullanan Musk, ilk nesil cihazların beyin yaralanmalarını ve bozukluklarını tedavi etmeye odaklanmasına rağmen, daha sonra bunların çok daha fazlasının gerçekleşebileceğini savunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

‘MATRIX GİBİ BİR ŞEY OLURDU’

“5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hala yapabiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin.”

40,7 milyar dolar serveti bulunan Musk’ın dikkat çeken açıklaması, sahip olduğu şirket Tesla’nın hisse fiyatlarının düşmesinden birkaç saat sonra geldi.

‘NEURALİNK’ NEDİR?

İmplant edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketi olan NeuraLink Corporation, 2016’da Elon Musk ve ekibi tarafından kuruldu. Şirketin merkezi San Francisco’da bulunuyor.

NeuraLink ilk aşamada felçli insanlar ve Parkinson benzeri hastalıkların yaratmış olduğu sorunlara çözüm bulmak için kurulmuş olsa da, Elon Musk şirketin asıl amacının ‘daha farklı’ olduğunu belirtiyor.

Musk, ilerde sağlanacak gelişmelerle yapay zeka teknolojisinin insanlık için bir felakete dönüşebileceğini düşündüğünden, insanların zihinsel kapasitesini geliştirebilecek teknolojilere ihtiyaç duyulacağı kanısında.

NeuraLink’te bu doğrultuda, ‘insanüstü zihinsel kapasiteye ulaşma’ iddiasıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

ÖNLEMLER NEDENİYLE FABRİKASINI TAŞIYOR

Musk ayrıca, koronavirüs önlemleri nedeniyle iş başı yapılmasına izin verilmeyen Kaliforniya'daki fabrikasını Teksas ve Nevada eyaletlerine taşıma kararı aldığını duyurdu. Musk, “Tesla genel merkezini ve gelecekteki programlarını Teksas ve Nevada eyaletlerine taşıyacak” dedi.

Musk geçtiğimiz günlerde koronavirüs önlemlerine yaptığı eleştiriyle gündeme gelmişti.

Musk, ABD'de koronavirüs salgınına karşı uygulanan sosyal mesafe ve karantina önlemlerinin Anayasa'ya aykırı ve “faşistçe” olduğunu öne sürerek “Amerikalılara kahrolası özgürlüklerini geri verin” ifadelerini kullanmıştı.

Çocukların hastalığa karşı bağışıklığı olduğunu savunan Musk, fabrikalarını geç kapattığı için de eleştirilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun