birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 05.12.2018 10:22

Elon Musk şaşırtmadı

Elon Musk şaşırtmadı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın yanı sıra SpaceX, Boring Company ve Nueralink gibi teknoloji girişimlerinin kurucusu da olan Elon Musk, şirketlerindeki çalışma koşullarıyla ilgili soruları yanıtlarken işçilerin ‘dünyayı değiştirmek’ için haftada 80-100 saat arasında çalışması gerektiğini öne sürdü. Kimsenin dünyayı haftada 40 saat çalışarak değiştiremediğini savunan Musk, çalışmak için şirketlerinden daha iyi yerler olduğunu söyleyerek şirketlerinin ‘bir şeyler yapmak isteyenleri’ işe aldığını savundu.

500 bine yakın ön sipariş sayısına ulaşan Model 3’ün, haftada 5 bin adet üretim hedeflerine ulaşamayan ve yılın ikinci çeyreğinde 717 milyon dolar zarar açıklayan Tesla, temmuzda üretim hedefine ulaşmayı başararak üçüncü çeyrekte 15 yıllık tarihinde 3’üncü kez kâr açıklamıştı. 311,5 milyar dolarlık net üçüncü çeyrek kârı yatırımcı ve hissedarların yüzünü güldürse de Elon Musk’ın açıklamaları her aşamada şirketi zor durumda bırakmayı sürdürdü. Musk’ın şirketi borsadan çekmeyi ima ettiği sosyal medya paylaşımı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından manipülasyon olarak kabul edildi ve Musk hakkında menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamasıyla dava açıldı. Soruşturmayla birlikte Musk şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılmak zorunda kalmış, yerine Tesla Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Robyn Denholm’u getirmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız