birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

Elon Musk, Tesla’da uzaktan çalışmayı yasakladı: Kovmakla tehdit etti

Tesla CEO'su Elon Musk, uzaktan çalışma ile ilgili sert açıklamalar yaptı. Musk, Tesla çalışanlarının 40 saat ofiste çalışmazlarsa kovulacaklarını söyledi.

DÜNYA 02.06.2022 13:35
Elon Musk, Tesla’da uzaktan çalışmayı yasakladı: Kovmakla tehdit etti
Abone Ol google-news

Tesla ve SpaceX’in CEO’su ve Twitter’ı devralmak isteyen Elon Musk, “uzaktan çalışmanın artık kabul edilebilir olmadığını” söyledi ve uzaktan çalışmayı yasakladı.

Koronavirüs salgını ile birlikte 2020 yılının başında getirilen uzaktan çalışma koşullarının şu an “kabul edilemez” olduğunu belirten Musk, çalışanlarının şirkette haftada en az 40 saat geçirmesini aksi takdirde işten çıkmaları gerektiğini söyledi.

Musk’ın sızdırılan e-postalardan birinde, “Tesla’daki herkesin haftada en az 40 saat ofiste geçirmesi gerekiyor. Ofise gelmezseniz istifa ettiğinizi varsayacağız” ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

Musk’ın sızdırılan e-postalardan birinde, “Tesla’daki herkesin haftada en az 40 saat ofiste geçirmesi gerekiyor. Ofise gelmezseniz istifa ettiğinizi varsayacağız” ifadesini kullandığı ortaya çıktı. Konu ile ilişkin sosyal medya hesabından bir takipçisine verdiği mesajında ise Musk, kurallara uymak istemeyen kişilerin “başka bir yerde çalışıyormuş gibi davranabileceğini” söyledi.

Musk, pandemiye rağmen ofise dönüşler konusunda en sabırsız davranan yöneticiler arasındaydı. Daha önce de Twitter’da bir takipçisinin işe gelmenin modası geçmiş bir kavram olduğunu düşünen insanlar için yorumu olup olmadığını sorması üzerine; “O insanlara başka bir yerde çalışıyormuş gibi yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum” diye yazmıştı.

Musk, uzaktan çalışma politikalarına karşı çıkmış ve Amerikalıları işe gitmekten kaçınmaya çalıştıkları için kınamıştı.

ÇALIŞANLARI FABRİKADA UYUMAK ZORUNDA KALDI

Musk’ın uzaktan çalışma politikasını tasvip etmemesi çok da şaşırtıcı değil. Nisan ayında Tesla’nın Gigafactory’sindeki personel, üç haftalık kısıtlamalar başladığında iş yerinde uyumaya zorlandı. Fabrika, Çin’in katı Zero Covid politikasının neden olduğu daha fazla kapanmayı önlemek için “kapalı döngü sistem”de çalışmaya başladı. Çalışanlara, uyumaları için şilte ve fabrika zemininin bir kısmı verildi.

Her çalışana günde yaklaşık 63 dolarlık yiyecek sağlandı, ancak her altı günde bir, bir gün izin ile günde 12 saat çalışmaları beklendi.

GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞTIRIYOR

Geçen ay, sosyal medya devini satın almak için Twitter ile görüşmelerde bulunan Musk, aslında bu tehdidiyle şirketin uzaktan çalışma politikalarını da hedef almış gibi görünüyor. Hatta Twitter takipçilerine, şirketin Silikon Vadisi’ndeki merkezini zaten kimse olmadığı için evsizler barınağına dönüştürmek gerekip gerekmediğini sormuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol