birgün

5° AÇIK

EMA, Moderna'nın Covid-19 aşısını 6-11 yaş grubu için önerdi

AB'nin ilaç düzenleyicisi, Moderna'nın Covid-19 aşısını 6-11 yaş grubu için önerdi.

AVRUPA 24.02.2022 19:00
EMA, Moderna'nın Covid-19 aşısını 6-11 yaş grubu için önerdi
Abone Ol google-news

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Moderna firmasının yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşı Spikevax'ı 6-11 yaş grubu için tavsiye etti.

EMA'dan yapılan açıklamada, Moderna'nın Covid-19'a karşı mRNA teknolojisiyle geliştirdiği aşının 6-11 yaş grubu için kullanım dozunun 12 yaş ve üzeri kişilere göre daha az olacağı ancak aşının aynı şekilde, dört hafta arayla iki kere yapılacağı belirtildi.

YAN ETKİLERİ NELER?

Açıklamada, yan etkilerinin enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, titreme, mide bulantısı, kusma, kol altında şişmiş veya hassas lenf düğümleri, ateş, kas ve eklem ağrısı olduğu, hafif veya orta düzeyde seyredip birkaç gün içinde düzeleceği bildirildi.

EMA, Moderna'nın Covid-19 aşısına ocak 2021'de onay vermişti. Aşı şu ana kadar AB ülkelerinde 12 yaş ve üzerindeki kişilerde kullanılıyordu.

EMA'nın aşılar ve ilaçlar hakkındaki incelemeleri sonrası aldığı kararların AB Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

AB'de şu ana kadar kullanımına onay verilen aşılar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretiliyor.​​​​​​​

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun