birgün

12° AÇIK

YAŞAM 02.12.2020 11:29

Embriyosu dondurulan Molly, 27 yıl sonra doğdu

ABD'de Molly isimli bebek, embriyosunun dondurulmasından 27 yıl sonra dünyaya geldi. Şu an bir aylık olan Molly, teknik açıdan 29 yaşındaki annesinden sadece iki yaş 'küçük'.

Embriyosu dondurulan Molly, 27 yıl sonra doğdu

ABD, embriyosu 27 yıl önce dondurulan ve bir ay önce doğan, teknik olarak da annesinden sadece bir yıl genç olan Molly Gibson'ı konuşuyor. Embriyosu Ekim 1992'de dondurulan Molly, 'en uzun süre dondurulan embriyo' alanında ablası Emma'nın rekorunu kırdı.

Duvar'ın CNN'den aktardığı habere göre, Molly'nin embriyosu geçtiğimiz şubat ayında Tennessee eyaletinde, Tina ve Ben Gibson tarafından 'evlat edinildi'. Tina Gibson, Molly'yi ekim ayında, embriyonun dondurulmasından yaklaşık 27 sene sonra doğurdu. Molly doğduğunda 3.2 kg ağırlığındaydı.

Çift, ilk çocukları Emma'yı da aynı yolla dünyaya getirmişti. Embriyosu 24 yıl dondurulduktan sonra Kasım 2017'de doğan Emma, 'en uzun süre dondurulup dünyaya gelen' embriyo olarak tarihe geçmişti. Molly şimdi, ablası Emma'nın da rekorunu kırmış oldu.

Tina ve Ben Gibson çifti, iki çocuklarında da Ulusal Embriyo Bağış Merkezi'nden yardım aldı. Bu merkezde, tüp bebek yapmak isteyen ailelerin dondurmaya karar verdiği fazladan embriyolar tutuluyor. Başka aileler, bu embriyoları 'evlat edinebiliyor' ve yumurtanın annenin karnına transfer edilmesi sonucu doğum sağlanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız