birgün

14° AÇIK

Emekçiye ‘parmak izi zorunluluğu’ Danıştay’dan döndü

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün mesai takibinde kullanılacak kartlara parmak izi kaydı almasına karşı açtığı davayı kazandı.  Mahkeme, uygulamayı Anayasa’ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.04.2022 12:13
Emekçiye ‘parmak izi zorunluluğu’ Danıştay’dan döndü
Abone Ol google-news

BİLAL ÇELİK

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, TEİAŞ tarafından başlatılan mesai takibinde kullanılacak kartlara parmak izi kaydı uygulamasını Danıştay’a taşıdı.

Danıştay 12. Dairesi’nde görülen davada sendika; TEİAŞ yönetiminin, parmak izi alma uygulamasıyla emekçilerin kişisel verilerini topladığını ve karşı çıkan işçileri disiplin soruşturmasıyla tehdit ettiğini belirtti.

Davalı TEİAŞ ise söz konusu uygulamayla mesai giriş-çıkışlarının takibi ve güvenliği sağlamayı amaçladığını savundu. Danıştay 12. Dairesi, uygulamanın Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’ne aykırı bularak oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Daire, özel nitelikli kişisel verilerin açık rıza olmaksızın işlenmesinin yasak olduğunu vurguladı. Kararın hukuki gerekçe bölümünde uygulama hakkında, “İşlemde hukuka uygunluk bulunmadığı, uygulanması hâlinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol