Elazığ’da yaşayan kanser hastası emekli Aziz Hıdır Doğan, “Hükümetin engellilerle, emeklilerle, hastalarla ilgili hiçbir politikası yok. Sağlık politikası iflas etmiş, günlerce hastanelerden sıra alamıyorum. Hastane yaptın, yaptın ama gidebiliyor muyum? Parası olmayan gidemiyor, gitse bile kapıdan geri çevriliyorum, günlerce sıra bekliyorum” dedi.

Emekli kanser hastası: Hastane yaptın, yaptın ama gidebiliyor muyum?
Fotoğraf: ANKA

Elazığ'da yaşayan kanser hastası Aziz Hıdır Doğan, emekli olduğunu ve sağlık sorunları karşısında devletten gerekli desteği alamadığını söyledi.

Doğan, "Ben emekliyim. 3 bin 100 lira maaş alıyorum. Geçinmem mümkün değil, kanser hastayım devlet cihazımı bile vermiyor. Suriyelilere bedava bakıyor, emekliye cihazını vermiyor. Elazığ milletvekillerine dosya verdim, Bakanlığa dosya gönderdim hiçbir cevap almadım. Elazığ milletvekillerinin Elazığ’dan haberi yok, vatandaştan haberi yok. Elazığ sahipsiz diyoruz Eskiden kendi bölümümde 7 bölümden ilaç alıyordum. İlaçlarımı bir sorun olmadan alıyordum" diye konuştu.

"SAĞLIK POLİTİKASI İFLAS ETMİŞ"

"Şimdi ilaçlarımı bile alamıyorum. İlaç için ayrı bölüme gideceksin, muayene olacaksın, randevu vereceksin, bir sürü işlem" diyen Doğan, şöyle devam etti:

"Para ödeyeceksin. Geçen ay birçok ilacı yüzde 10 ödemesinden kaldırdılar. Yani bu hükümetin engellilerle, emeklilerle, hastalarla ilgili hiçbir politikası yok. Sağlık politikası iflas etmiş, günlerce hastanelerden sıra alamıyorum. Efendim hastane yaptın, yaptın ama gidebiliyor muyum? Parası olmayan gidemiyor, gitse bile kapıdan geri çevriliyorum, günlerce sıra bekliyorum."

"EVİMİZE ET GİRMİYOR, MEYVE SEBZEYİ TANEYLE ALIYORUZ"

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle gıda erişiminde zorluk yaşadığından da bahseden Doğan, "Evimize doğru dürüst et girmiyor, meyve sebzeyi artık kiloyla bırakın taneyle almaya başladık. Bunları bilmiyorlar mı bunları söylediğimde efendim memlekette aç adam var mı diyorlar, açım. Bakın bir milletvekili gelip emeklinin durumunu soramıyor. Niye? Çünkü emeklinin yüzüne bakacak halleri yok" ifadelerini kullandı.

HANGÜN: "EMEKLİYE VERİLEN ZAMLAR AYNI GÜN ERİYİP GİDİYOR"

Bir başka emekli vatandaş Nadir Hangün, emekli maaşlarında iyileştirilmeye gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hangün açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Emekliler şu anda geçim sıkıntısı çekiyor. Emekliler bu şartlarda bu paralarla verilen ücretlerle gerçekten geçim sıkıntısı çekiyorlar. Yani biz hükümetimizden bu temmuz maaşlarının daha da iyileşmesini daha da güzel bir artış vermesini bekliyoruz. Malum, mesela bu petrole gelen zamlar iğneden ipliğe her şeye yansıdığı için emekliye verilen zamlar aynı gün eriyip gidiyor. Hükümetimizden bunun iyileştirilmesini bekliyoruz. 3 bin 600 ek gösterge şu anda bize yok bize de verilmesini bekliyoruz."

(ANKA)