birgün

22° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 13.12.2019 15:17

Emekli-Sen sokağa çıktı: Bütçede 13 milyon emekli yok

Emekli- Sen farklı şehirlerde eş zamanlı olarak düzenlediği eylemlerde TBMM'deki bütçe görüşmelerine yönelik “Bütçede 13 milyona yakın emeklinin olmadığını” vurguladı. Açıklamda dört milyon emeklinin de çalışmak zorunda olduğu belirtildi

Emekli-Sen sokağa çıktı: Bütçede 13 milyon emekli yok

BİRGÜN / ANKARA

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli- Sen) 2020 yılı bütçesinde emeklilere yer verilmediğini belirterek, “Bu bütçede baskı vardır, yoksulluk vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve israf vardır” dedi.

Emekli Sen yöneticileri ve üyelerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, “Bütçede barış kardeşlik yoktur, bu bütçede insanca yaşam yoktur, bu bütçede emeklinin sağlık hakkı yoktur, bu bütçede demokratik bir ülke yoktur. Ve en önemlisi emeklilerin, çalışanların, yoksulların, köylülerin yaşamlarını kolaylaştıran hiçbir tasarruf yoktur” denildi.

Emekli- Sen düzenlediği basın toplantısının ardından da birçok ilde basın açıklaması yaptı.

Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlenen basın açıklamasında “Barışcıl, kardeşçe ve insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Hele ömrünün büyük kısmını bu ülkenin birikimine harcamış olan emekliler için bu en temel haktır. Bu hak siyasi iktidarların üzerinde tasarruf edebileceği bir hak değildir. Bu hak emekliler için vazgeçilmez haktır. Bu hakkın kendisine ve kullanılmasına yönelik her türlü girişim bizi Tüm Emekli- Sen’i karşısında bulacaktır” denildi.

EN AZ ASGARİ ÜCRET

Yaşam koşullarının özellikle emekliler için her geçen gün daha da zorlaştığı, dayanılmaz hal aldığı belirtilen açıklamada, 4 milyon emeklinin çalışmak zorunda kaldığı vurgulandı.

Emekli- Sen, 2020 yılı bütçesine yönelik taleplerini şu şekilde sıraladı:

"-En az emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır.

-Emeklilere her yıl için emekli aylıkları tutarında dört ikramiye verilmelidir.

-Emekliler ve eşleri için şehiriçi ulaşım ücretsiz olmalıdır.

-Asgari ücret tamamıyla vergi dışı kalmalıdır.

-Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın sorunu biran önce çözümlenmeli ve yaş sınırı kaldırılmalıdır.

-Temel ihtiyaçlardan KDV kaldırılmalıdır.

-Sağlık için yapılan kesintiler ve katkı payları emeklilerden alınmamalıdır.

-Elektrik doğalgaz ve suya yapılan son zamlar geri alınmalıdır.

-Tüm ödemeler emekli ücreti hesaplanmasına dahil edilmelidir.

-Güvencesiz istihdam uygulamalarına derhal son verilmelidir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız