birgün

28° AZ BULUTLU

Emekliler isyanda: “Geçinemiyoruz, faturalarımızı ödeyemiyoruz“

Tüm Emekliler Sendikası, zamların geri çekilmesi, maaşlara ek zam yapılması talebiyle binlerce imza topladı. “Geçinemiyoruz, faturalarımızı ödeyemiyoruz” diyen emekliler, imzaları 22 Şubat’ta TBMM’ye sunulacak.

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.02.2022 16:12
Emekliler isyanda: “Geçinemiyoruz, faturalarımızı ödeyemiyoruz“
Abone Ol google-news

BirGün Ankara

Tüm Emekliler Sendikası üyelerinin 1 Şubat’ta başladığı imza kampanyası sona erdi. Emeklilerin topladıkları binlerce imza 22 Şubat Salı günü TBMM’ye sunulacak.

İmza kampanyasının sona ermesi dolayısıyla Ankara’da bir basın açıklaması yapıldı. Genel Başkan Zeynel Abidin Ergen tarafından yapılan açıklamada, “Geçinemiyoruz, faturalarımızı ödeyemiyoruz” denildi.

DUYUN BİZİ

Bu zamlarla emeklilerin yaşamlarını sürdürmesinin mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Emekliye yapılan maaş artışı, elektrik ve doğalgaz zamlarına dahi yetmiyor.

Sadece elektrik ve doğalgaza değil, akaryakıta da çılgın zamlar geliyor. Zamlardan sonra evden çıkamaz olduk. Ulaşım da çok pahalandı.

Marketlere girmeye korkuyorduk, şimdi pazara da gidemiyoruz. Temel gıda da yüzde 7’lik vergi indirimi olumlu olsa da, yeterli değildir. Zira temel gıdaya yüzde 100’ün üstünde zam yapılırken yüzde 7 anlamsız kalıyor.

İmza stantlarında vatandaşlarımız ağlıyor. Hele emekliler isyanda. İnsanlar ellerinde ne kalmışsa satıp faturalarını ödemeye çalışıyorlar. İmza stantlarında çok sayıda emekli, hatta kimi emekli olmayan vatandaşlarımız, ‘artık satacak hiçbir şeyimiz yok’ diye serzenişte bulundular. İnsanlar fırınların arka kapılarından daha ucuz olduğu için kuru ekmek almak için fırsat kolluyor.

Utanıyorlar. Utançlarından kimse görmesin istiyorlar. Aslında bu durumdaki vatandaşlarımızın utanacak bir şeyleri yok. Esas utanması gerekenler, insanlarımızı, emeklilerimizi bu hale getirenlerdir.

Bir tarım ülkesinde, taze ekmek almanın ayrıcalık haline geleceğini rüyada görsek dahi inanmazdık, ne yazık ki gerçek oldu.

Artık duyun bizi. Böyle yaşanmaz. Sesimize kulak verin.

Hemen doğalgaza, elektriğe, akaryakıta, temel ihtiyaç maddelerine yapılan zamları geri alın.

Emekliye ek zam verin.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun