birgün

12° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.04.2021 10:13

Emekliler sendikalarına inadına sahip çıkıyor

Emekliler sendikalarına inadına sahip çıkıyor

Haber Merkezi

Tüm Emekliler Sendikası, İstinaf Mahkemesi’nde görülecek kapatma davası öncesi yazılı açıklama yaparak eylem çağrısında bulundu. Açıklamada “27 Nisan’da İstanbul Kadıköy Rıhtım’da, 30 Nisan’da Ankara’da, 1 Mayıs’ta her yerdeyiz.” dendi.

Emeklilerin başlattığı sendikal mücadele devam ederken Ankara Valiliği, Tüm Emekliler Sendikası ve DİSK Emekliler Sendikası hakkında peş peşe kapatma davaları açarak emeklilerin sendikal faaliyetlerini durdurmak istedi.

Tüm Emekliler Sendikası, 30 Nisan’da Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 29. Hukuk Dairesi’nde görülecek dava öncesi bir açıklama yayımladı. Duruşma öncesi Kadıköy Rıhtım’da bir araya geleceklerini duyuran sendika üyeleri “27 Nisan Salı Saat 12:00’de Kadıköy Rıhtım’da, 30 Nisan’da Ankara’da, 1 Mayıs’ta her yerdeyiz” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sorunlarımızla ancak örgütlü olursak baş edebiliriz. Emeklilere verilen yüzde 7-8’lik zam, bir ay içinde eridi. Tüketim zamları, yüzde 50’lerde seyrediyor. Çarşı, pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri üç yıldır yerinde sayıyor. 65 yaş üzerine getirilen yasaklar, tüm emeklileri çileden çıkardı. ‘Bireysel emeklilik’le sosyal güvenliğimiz tümden ortadan kalkıyor. Emekli olacakların kıdem tazminatları fona devredilmek isteniyor. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor. İntibak Yasası çıkarılmadığından maaşlar arasındaki farklar büyüyor. Sağlık alanında muayene, ameliyat, ilaç, tahlil can yakıyor. Biz istersek tüm dengeleri değiştirebiliriz. Bizleri kapatamayacaksınız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol