birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 16.04.2021 15:00

Emeklilerden 'bayram ikramiyesi' tepkisi: Müjde olarak sunulan sadakayı kabul etmeyeceğiz

DİSK Emekli-Sen Artvin Şube Başkanlığı, "1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor” dedi. Açıklamada, "Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Emeklilerden 'bayram ikramiyesi' tepkisi: Müjde olarak sunulan sadakayı kabul etmeyeceğiz

Dilan Şahinbaş

DİSK Emekli-Sen Artvin Şube Başkanlığı, bayramda verilecek ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesi ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda 4 ikramiye olarak güncellenmesini talep etti.

DİSK binasında gerçekleştirilen ve Emekli-Sen Artvin Şube Başkanı Kamil Güven tarafından okunan basın açıklamasında, “İktidar 13,5 milyon emekliye topyekûn saldırmaya, emeklileri ötekileştirmeye; bizleri açlığa ve yoksulluğa terk etmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

"İKTİDAR ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR"

Emeklilerin en temel insan haklarından biri olan sendikal örgütlenme hakkını engellemek için iktidarın her yolu denediğini belirten Güven, emeklilerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için intibak yasasının hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelelerinin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerine kulaklarını tıkamayı sürdürdüğünü ifade etti.

emeklilerden-bayram-ikramiyesi-tepkisi-mujde-olarak-sunulan-sadakayi-kabul-etmeyecegiz-865476-1.

Güven, “Taleplerimiz karşısında üç maymunu oynayan iktidar bugün de emeklilere “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere göz dikiyor. Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor” dedi.

"KABUL ETMİYORUZ"

Emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan ödemeyi şiddetle kınayarak kabul etmediklerini belirten Güven, “İktidarın uzun yıllardır uygulamaya koyduğu ekonomik politikalar nedeniyle biz emekliler zaten bayramları bayram tadında geçiremiyorken; önümüzdeki bayrama hâlihazırdaki salgın koşulları nedeniyle çok daha zor koşullar altında gireceğiz. Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğimizi bildiriyorduk” dedi.

"MÜCADELEYE DEVAM"

"Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DİSK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz” diyen Güven, onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emeklilerin, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

Güven açıklamasını, “Bayramların bayram tadında kutlanacağı günler gelecek! Dayatma Değil Toplu Sözleşme; Sadaka Değil Alın Teri” diyerek sonlandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol