birgün

15° AÇIK

'Emeklilik yaşı' kararına tepkiler sürüyor: Binler, Paris sokaklarını doldurdu!

Fransa’da emeklilik yaşının 64’e çıkarılmasına tepkiler sürüyor. Paris’te toplanan gençler hükümetin emeklilik reformuna karşı yürüdü. Emeklilik reformu karşıtları 31 Ocak’ta tekrar sokağa inecek.

DÜNYA 21.01.2023 22:19
'Emeklilik yaşı' kararına tepkiler sürüyor: Binler, Paris sokaklarını doldurdu!
Abone Ol google-news

Fransa’nın başkenti Paris’te gençlik örgütü üyeleri, hükümetin emeklilik reformuna karşı gösteri düzenledi.

Yaklaşık 10 gençlik örgütünün çağrısıyla Paris’te gösteri düzenlendi.

Fransız hükümetinin emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı hedefleyen reformuna karşı Bastille Meydanı’nda başlayan gösteri, Nation Meydanı’nda son buldu.

fransa-da-emeklilik-yasi-kararina-tepkiler-suruyor-binler-paris-sokaklarini-doldurdu-1116600-1.

Aşırı sol parti Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) desteklediği gösteride, 2022 LFI cumhurbaşkanı adayı olan Jean-Luc Melenchon da katıldı.

"İŞÇİLERİN ONURU VE DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN BURADAYIZ"

"64 yaşında emekliliğe hayır", "Metro, iş, tabut", "60 yaşından sonra çalışmak öldürür" pankartları taşıyan göstericiler, "(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron istemese de işçilerin onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız", "Hep birlikte genel grev!" sloganları attı.

Göstericiler arasında sarı yelekliler de vardı. Gösterinin özellikle sonunda gergin anlar yaşandı.

Organizatörlere göre protestoya 150 bin kişi katıldı.

fransa-da-emeklilik-yasi-kararina-tepkiler-suruyor-binler-paris-sokaklarini-doldurdu-1116599-1.

Protestolara ilişkin konuşan 18 yaşındaki liseli Olivia Dufourt, emeklilik reformunu protesto ettiklerini, emekliliğe ayrılmaya yakın kişilerin bu reformla daha fazla bekleyeceğini anlattı. Dufourt, "Ben emekliye ayrılana kadar 10 reforma daha zaman var" diyerek, reformun işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerine değindi.

Fransız basının adli kaynaklara dayandırdığı verilere göre gösteriye 12 bin kişi katıldı ve 6 kişi gözaltına alındı.

fransa-da-emeklilik-yasi-kararina-tepkiler-suruyor-binler-paris-sokaklarini-doldurdu-1116601-1.

TEPKİ ÇEKEN EMEKLİLİK REFORMU

Başbakan Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun içeriğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını bildiren Borne, 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı olacağını kaydetmişti.

REFORMA KARŞI 19 OCAK’TA 1 MİLYONDAN FAZLA FRANSIZ SOKAĞA İNDİ

Ülkedeki çok sayıda sendikanın çağrısıyla 19 Ocak’ta emeklilik reformuna karşı ülke denelinde 200’den fazla noktada düzenlenen gösterilere resmi verilere göre 1,12 milyon, organizatörlere göre ise 2 milyondan fazla kişi katılmıştı.

19 Ocak’taki gösterileri özellikle sol akım partiler desteklerken, ülkenin en önemli 8 sendikası Fransızları 31 Ocak’ta tekrar sokağa inmeye çağırmıştı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol