birgün

7° AÇIK

Emin Alper’in yeni filmi Cannes Film Festivali’nde yarışacak

Emin Alper'in yeni filmi ‘Kurak Günler’, 75. Cannes Film Festivali'nin ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde yarışacak. Film, bu yılın sonbahar aylarında Türkiye’de izleyiciyle buluşacak.

KÜLTÜR SANAT 14.04.2022 14:53
Emin Alper’in yeni filmi Cannes Film Festivali’nde yarışacak
Abone Ol google-news

Sinemanın en prestijli organizasyonlarından Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü için yarışacak adaylar açıklandı.

75. kız düzenlenecek festivalin, ‘Yarışma’, ‘Belirli Bir Bakış’, ‘Yarışma Dışı’, ‘Gece Yarısı Gösterimleri’, ‘Cannes Prömiyerleri’ ve ‘Özel Gösterimler’ bölümleri bugün düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Türk sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Emin Alper'in dördüncü uzun metraj filmi "Kurak Günler", 75. Cannes Film Festivali’ne seçildi.

Filmin dünya galası, 17-28 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin ‘Belirli Bir Bakış ('Un Certain Regard') bölümünde gösterilecek.

Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı olan ‘Kurak Günler’, Türkiye’de 2022’nin sonbahar aylarında vizyona girecek.

Alper’in önceki filmlerinde olduğu gibi politik-psikolojik gerilim temasına sahip olan film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Filmin başrollerinde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç, yardımcı rollerde ise Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz yer alıyor.

Yönetmen Emin Alper, ‘Tepenin Ardı’, ‘Abluka’ ve ‘Kız Kardeşler’ gibi önemli filmlere imza atmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol