birgün

24° HAFİF YAĞMUR

KADIN 14.04.2021 17:04

Emine Akkesen cinayeti 18 yıl sonra aydınlatıldı

Aydın Efeler’de 18 yıl önce cansız bedeni bulunan Emine Akkesen’in Engin Akkuş isimli erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Emine Akkesen cinayeti 18 yıl sonra aydınlatıldı

Aydın'ın Efeler İlçesinde 18 yıl önce evinde boğularak öldürülen Emine Akkesen cinayeti, aydınlatıldı. Akkesen'in katil zanlısının başka bir suçtan Maraş’ta cezaevinde yatan hükümlü Engin Akkuş olduğu DNA testi ile belirlendi.

DHA’da yer alan habere göre cinayet, 3 Ağustos 2003'te Aydın’ın Efeler ilçesinde meydana geldi. 18 yılda katil zanlısı yakalanamadı, kimliği de tespit edilemedi. Cinayet dosyası faili meçhul olarak kaldı.

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği bünyesinde kurulan ekip, faili meçhul cinayet dosyalarını yeniden açtı. 3 aylık çalışmalar sonucunda, yaklaşık 11 klasör evrak, yüzlerce ifade, ekspertiz raporları, HTS kayıtları tekrar incelendi.

BAŞKA BİR SUÇTAN CEZAEVİNDE

Dosya kapsamında şüpheli veya şüphelileri tespit etmek amacıyla bilgi sahibi kişilerin tekrar ifadelerine başvuruldu. Yapılan araştırmalar devam ederken, maddi bulgular tekrar gün yüzüne çıkartılarak gerekli incelemeler için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Burada yapılan DNA karşılaştırılması sonucunda, kasten öldürme suçunu gerçekleştiren kişinin Engin Akkuş olduğu tespit edildi.

Cinayetin işlendiği 3 Ağustos 2003'e kadar Aydın'da yaşadığı tespit edilen Akkuş'un işlediği başka bir suçtan cezaevinde hükümlü olduğu öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol