birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 25.09.2021 09:02

Emine Erdoğan’ın kitabının masrafını bakanlık karşıladı

Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden toplam 950 bin TL harcandı. Bakanlık, kitabın basımı için 250 bin TL, tanıtımı için ise 700 bin TL’lik harcama yaptı.

Emine Erdoğan’ın kitabının masrafını bakanlık karşıladı

Mustafa BİLDİRCİN

Emine Erdoğan’ın, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının basım ve tanıtım harcamaları kamu kaynaklarından yapıldı. İhalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleştirilen kitap, 250 bin TL’ye bastırılırken 700 bin TL’lik de tanıtım anlaşması yapıldı. Yurttaşlar Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik krizin altında ezilirken “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının kamuya maliyeti 1 milyon TL’ye yaklaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın, “Şefler için eşsiz bir kılavuz olacağına inanıyorum” diyerek tanıttığı, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi kullanıldı.

BASIM İÇİN 275 BİN TL

Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı iş birliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan kitabın basımı için 3 Haziran 2021 tarihinde ihale düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ihalede pazarlık yöntemi kullanıldı. Üç şirketin teklif verdiği ihale, 8 Temmuz’da sonuçlandırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ofset Filmcilik ve Matbaacılık isimli şirket arasında 275 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

TANITIMI İÇİN 700 BİN TL

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, 27 Ağustos’ta kitabın tanıtımı için ihale açtı. Yine pazarlık yöntemi kullanılan ihalenin sözleşmesi 1 Eylül’de imzalandı. Yaklaşık maliyeti 789 bin 250 TL olarak hesaplanan ihale kapsamında Pera Etkinlik isimli şirketle 700 bin TL’lik anlaşma sağlandı. İhalenin, Emine Erdoğan’ın kitabının uluslararası alanda tanıtımını da kapsadığı öğrenildi. Kitabın basım ve tanıtım organizasyonuna yönelik ihaleler, Milli Kütüphane Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol