Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi'nden kaçırılması olayına karışan 9 kişinin duruşması devam ediyor.

Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi'nden kaçırılması olayına karışan 9 kişinin duruşması devam ediyor.

Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 11.00'da başlayan davada, ilk olarak Mustafa Bayram'ın Edremit Belediye Başkanı olan oğlu Hecer Bayram dinlendi.

Hecer Bayram'ın savunmasında, olay günü Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'nde olmadığını ve hakkındaki suçlamaları reddettiği öğrenildi.

Hecer Bayram'ın savunmasının ardından diğer 8 sanığın tek tek dinlendiği mahkemede, Mustafa Bayram'ın tutuklu olan diğer oğlu Mecit Bayram, olay günü yaşananları anlattı. Mecit Bayram, olay günü Edremit'te olduğunu ve ağabeyi Hamit Bayram'ın kaçırıldığını arkadaşlarından öğrendiğini belirtti.

Hamit Bayram'ın kaçırıldığını haber alması üzerine ağabeyini cep telefonundan aradığını ifade eden Mecit Bayram, savunmasında şunları söyledi:

"Ağabeyimi aradığımda müsait olmadığını ve kendisinin beni arayacağını söyledi. Aile arasında Kürtçe konuştuğumuz için ağabeyim beni aradığında Kürtçe (beni dövüyorlar, lojmanları yaptığınız büyüklere haber verin, SSK Başhekimi Necmettin Bey'in yanındayım. Oraya gelin beni kurtarın) dedi ve telefonu kapattı. Bunları söyleyince ağabeyimin kaçırıldığını anladım. Bunun üzerine arabamla SSK civarına geldim, ama orada yoktu. Telefonunu tekrar aradım, meşgule aldı. Ben de Sanayi Sitesi istikametine doğru gittim. Ağabeyimin aracını fark ederek, takip ettim. Aracın, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü'ne girdiğini görünce ben de girdim. Sivil giyimli 3-4 kişi ağabeyimi sürükleyerek bir depoya götürüyordu. Onlara (ağabeyimi nereye götürüyorsunuz?) dedim. Bana gitmemi söylediler. Ellerinde silah olmadığı için polis olduklarını anlayamadım. Ben de (ağabeyimi çeteler kaçırıyor) diye seslendim. Bu sırada arkamdan bir sivil polis bana tekme tokat vurdu, bunun üzerine birbirimize girdik. Kavga sırasında ve sonrasında hiçbir resmi polis müdahale etmedi. Daha sonra ağabeyimi nereye götürdüklerini görmedim. Biz kavga sırasında silah kullanmadık."

Kavgadan kısa süre sonra babası Mustafa Bayram'ın şoförü Aziz Balakan ve koruması Niyazi Özalper ile olay yerine geldiğini vurgulayan Mecit Bayram, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Kalabalıkta babam beni görünce yanına çağırdı ve (bu ne terbiyesizlik, devlete ait bir yerde ne işiniz var) dedi. Biz de bunun üzerine olay yerinden ayrıldık. Daha sonra ailemin tepkisinden korktuğum için evime gidemedim. Hecer Bayram da olay günü orada yoktu. Bana yapılan suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Herhangi bir amaçla çıkar amaçlı suç örgütü kurmuş değiliz."