birgün

21° AÇIK

Emre Belözoğlu'nun FETÖ davasında karar

FETÖ'nün futbol yapılanması soruşturması kapsamında hakkında ihbar yapılan futbolcu Emre Belözoğlu'na ikinci kez takipsizlik kararı verildi.

SPOR 12.02.2020 14:26
Emre Belözoğlu'nun FETÖ davasında karar
Abone Ol google-news

FETÖ'nün futbol yapılanması soruşturması kapsamında hakkında ihbar yapılan futbolcu Emre Belözoğlu'na ikinci kez takipsizlik kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmada, Belözoğlu ile ilgili daha önce verilen takipsizlik kararı hatırlatılarak, "Silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğine dair yeterli delil olmaması" nedeniyle kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. Kararda, "Sohbete katılmak, para vermek örgüt üyeliği için yeterli delil değil" denildi.

Polis imdat hattını arayan İ.E., isimli kişi Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu’nun FETÖ üyesi olduğunu ve kendisini tehdit ettiğini iddia etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ihbar üzerine Emre Belözoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Sözcü'nün haberine göre, iddiaları destekler delil bulunamadığı için takipsizlik kararı verdi.

Savcılığın verdiği takipsizlik kararında, Emre Belözoğlu ile ilgili daha önce de FETÖ terör örgütü üyeliği suçlamasından soruşturma başlatıldığı hatırlatılarak, bu soruşturma kapsamında da Belözoğlu’nun FETÖ ile irtibatına ilişkin bilgi havuzundan sorgulama yapıldığı ifade edildi.

“FETÖ KAYDI BULUNMADI”

Sorgulama sonucunda, Emre Belözoğlu’nun örgütün gizli mesajlaşma programı olan Bylock’u kullananlar listesinde yer almadığı belirtilerek, “Örgüte müzahir herhangi bir vakıf, dernek ve sendika üyeliklerinin bulunmadığı, örgütün tepe yönetimi ile herhangi bir irtibatının bulunmadığı, örgütle bağlantılı şirketler ve şirket ortakları listesinde yer almadığı, örgüte müzahir kurum ve kuruluşlarda, firmalarda her hangi bir SGK kaydının bulunmadığı tespit edilmiş” olduğu anlatıldı.

Savcılık kararında, 2013 yılı öncesinde dini sohbetlere katılmak ve para vermekten ibaret eylemlerin örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirlemeyeceği de aktarıldı.

Kararda, “Yürütülen soruşturma sonucu 2013 yılı öncesinde olmak üzere dini sohbetlere katılmak ve para vermekten ibaret eylemlerin şüphelinin konum ve kişisel özellikleri de nazara alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispata yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirlemeyeceği, şüphelinin örgütsel tabirle ‘Şakirtlik’ denilen üye konumunda faaliyette bulunmak suretiyle atılı suçu işlediğine dair delil elde edilemediği kanaatine varıldığı” vurgulandı.

“YETERLİ DELİL YOK”

Savcılığın “Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararında”, Emre Belözoğlu’nun silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğine dair iddialarla ilgili olarak yeterli delil olmaması ve daha önce soruşturma yürütülüp karara bağlanmış olduğu belirtildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol