Emre Olur'u sorgulayarak tutuklatan savcı Ali Yaşar'ın Sedat Peker'in "silahlanın" çağrısına 2019'da takipsizlik kararı verdiği öğrenildi. Yaşar'ın, Peker'in 'silahlanın' çağrısının ruhsatlı silahlı vurgusunda yapıldığı ve bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğunu öne sürdüğü ortaya çıktı.

Emre Olur'u tutuklatan savcı Sedat Peker için takipsizlik kararı vermiş

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur'un tutuklanmasının ardından dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Olur'u "silahlı suç örgütü üyeliği" kapsamında tutuklatan savcı Alim Yaşar'ın üç yıl önce Sedat Peker'e verilen takipsizlik kararının altında imzası olduğu anlaşıldı. 2019'da konuşma yaptığı kitleye "silahlanın" çağrısı yapan Sedat Peker'e takipsizlik kararı veren Savcı Yaşar, silahlanma çağrısının ruhsatlı silahlı vurgusunda yapıldığı, bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğunu öne sürdüğü öğrenildi.

Türkiye'de yargının Sedat Peker'e bakışının üç yılda nasıl değiştiğinin somut bir örneği Emre Olur'un tutuklanması vakasında ortaya çıktı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ, Emre Olur hakkındaki soruşturmayı yürüten ve tutuklamaya sevk eden savcı Alim Yaşar ile ilgili çarpıcı bir ayrıntıya ulaştı. Olur'un Peker'le olan ilişkisini suç gören Alim Yaşar'ın, üç yıl önce Sedat Peker'e bizzat takipsizlik kararı veren savcı olduğu anlaşıldı.

SİLAHLANIN ÇAĞRISINA TAKİPSİZLİK

Takipsizlik kararı verilen ifadeler ise Sedat Peker'in 3 Şubat 2019'da İstanbul Ataşehir'de "Hayır Lokması" adlı bir işyerinin açılışı sırasında yaptığı konuşmada yer aldı. Peker, burada yaptığı konuşmada kalabalığa "silahlanın" çağrısı yaparken, "Tarihin bize öğrettikleri gerçekler var. Silah iyi insanların elinde olduğu zaman bir sigortadır, güvencedir. Bu sebeple kardeşlerim imkânı olan arkadaşlarımız mutlaka ama mutlaka ruhsatlı silahlarını alsınlar. Mutlaka av tüfekleri alsınlar. Mutlaka hazırlıklı olsunlar kardeşlerim. Biz kötüye hazır olalım" dedi.

Şikayet üzerine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatan Savcı Alim Yaşar, Peker'in ifadesini aldıktan sonra "silahlanın" çağrısında bir suç görmeyerek, 25 Haziran 2019 tarihinde takipsizlik kararıyla dosyayı kapattı.

Kararda, silahlanma çağrısının ruhsatlı silahlı vurgusunda yapıldığı belirtilerek, bunun tüm vatandaşlar için yasal bir hak olduğu öne sürüldü. Bu nedenle suçun yasal unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

EMRE OLUR'UN TUTUKLANMASI

Arnavutluk'ta yakalanarak 18 Eylül'de Türkiye'ye iade edilen suç örgütü firarisi Sedat Peker'in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur, önce İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmış ve 38 sayfalık ifade vermişti. Emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edilen Olur, burada soruşturma savcısı Alim Yaşar'a 2,5 sayfalık ifade verdi. Savcı Yaşar, Emre Olur'u ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk etti. Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği, Emre Olur'u "Suç işlemek amacıyla örgüte üye olma" iddiasıyla tutuklandı.