birgün

5° AÇIK

SAĞLIK 30.12.2020 07:49

En az 55 milyon kişi aşılanmalı

Türkiye’de Faz-3 çalışmaları devam eden Çin aşısı için Denizli’de 24 sağlık çalışanı gönüllü oldu. Gönüllüler arasında yer alan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, salgında bağışıklığın sağlanması için en az 55 milyon kişinin aşılanması gerektiğini söyledi.

En az 55 milyon kişi aşılanmalı

BERKAY SAĞOL @BerkaySagol

Covid-19 salgınına karşı Çinli Sinovac Şirketi’nin geliştirdiği koronavirüs aşısının test süreci Brezilya, Türkiye, Endonezya ve Şili’de devam ediyor. Türkiye’de devam eden Faz-3 süreci kapsamında Denizli’de de 24 sağlık çalışanı aşılandı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde denenen Covid-19 aşıları için Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da gönüllü olan sağlık çalışanları arasında yer aldı. Prof. Dr. Erbay, toplum genelinde 18 yaş altındaki kişiler dışında bağışıklık için en az 55-60 milyon kişinin aşılanması
gerektiğini söyledi.

HER GEÇEN GÜN ÖNEMLİen-az-55-milyon-kisi-asilanmali-822837-1.

Faz-3 çalışmalarındaki gönüllü olmasıyla ilgili de açıklama yapan Prof. Dr. Erbay şunları söyledi: “Hekimlik temsiliyeti makamında oturuyorsam eğer, Denizli Tabip Odası Başkanlığı’nı yürütüyorsam, bu konuda bir öncü olmamda gerekirdi. Hiçbir aşının yan etkisinin olmadığı söylenemez. Belki ölüm ihtimali bile ortaya çıkabilir ama hiçbir aşıda böyle bir yan etki görülmedi. Bu salgınla birebir yaşayan bir hekim olarak söyleyebilirim ki bir umut olarak bu aşıyı yaptırmalıyız. Aşı geniş kitlelere uygulanıp, olumsuz sonuçları gözetilebilirdi. Ancak, hastalık çok hızlı ilerliyor ve kötü sonuçlara yol açıyor. Pandemiyle çok ciddi bir savaş halindeyiz ve her geçen gün önemli. Bir kâr ve zarar dengesinden söz edebiliriz. Bu aşı 10 yıl daha sürseydi belki bir miktar daha geliştirilebilirdi. Ama salgın yangın gibi bir hal almışken bu elimizdeki söndürücü silahı uygulamak önemli.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol