birgün

28° AÇIK

BİRGÜN EGE 21.06.2021 13:22

"En az istihdam edilen meslek grubu Veteriner Hekimler"

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan Özdemir, veteriner hekimlerin kamuda en az istihdam edilen kesim olduğunu söyledi. Özdemir, ithal edilen besi hayvanlarının istihdam dengelerini bozduğu ifade etti.

"En az istihdam edilen meslek grubu Veteriner Hekimler"

BİRGÜN EGE

İzmir Veteriner Hekimler Odası, iş istihdamının ülke içinde her alanda zor olduğunu ve hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağladıklarını belirterek yazılı bir açıklama yaptı. İzmir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Gökhan Özdemir, veteriner hekimlerin kamuda en az istihdam edilen kesim olduğunu söyledi.

Özdemir, “Biz Veteriner Hekimler yoğun ihtiyaca karşın kamuda en az istihdam edilen meslek grubu olarak bunu çok iyi biliriz. Çünkü biz kendi kendimizi istihdam eder, kendi kendimizi işlendiririz. Emeğimizi, eğitimimizi ülkemizin üretim sürecine kelimenin tam anlamıyla zorla dahil ederiz. Çünkü biliriz ki biz de elimizi kolumuzu çeksek, hayvancılık da yetiştirici de eksik kalacak” dedi.

Tarımsal üretimin sürekliliği için veteriner hekimlere ihtiyacın olduğunu belirten ve yerli genetik hayvan türlerinin sağlığı için çabaladıklarını dile getiren Özdemir, “Biliriz ki tarımsal üretimin varoluş sebeplerinden olan hayvan varlığının bize ihtiyacı var. Üretimin kaynağındaki hayvan potansiyelimize, hayvan potansiyelimizin genetik kaynaklarına, sağlığına sahip çıkmak bizim işimiz biliriz. Yem fiyatları artsa da, sattığı ürünün değeri sabitlense de hayvancılık sektörü ayakta kalsın diye herkesten önce desteği biz yapar yetiştiricimizi ayakta tutmaya çalışırız. Aile işletmelerinin borç defterleri kabarsa da, hep en son bize olan borçlarını kapatsalar da seslenmeyiz. Biz aslında hem kendimizi istihdam ederiz hem de yetiştiricinin üretimde kalmasını sağlayarak hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız” diye konuştu.

en-az-istihdam-edilen-meslek-grubu-veteriner-hekimler-890227-1.

YETİŞTİRİCİLER DARA DÜŞMESİN

Veteriner hekimlerin iş istihdamının hayvancılık sektöründe yankı uyandırdığını vurgulayan Özdemir, “Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; hayvan nüfusumuz eksilmesin, yetiştiricimiz dara düşmesin. Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; hayvanlarımız sağlıklı beslenebilsin, sağlıklı ve kaliteli hayvansal gıdaya ulaşabilsin insanımız. Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; sağlıklı ve kaliteli gıdanın ulaşılabilir olduğu ülkemizde sağlıklı olsun insanımız. Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; sağlıklı beslenen, protein açığı olmadan büyüyen çocuklarımız kendileri kadar kaliteli bir gelecek sağlasınlar ülkemize. Anlayacağınız; ithalata karşı duruşumuz istihdama olan saygımızdandır. İthalata karşı duruşumuz yerli ırklarımıza sahip çıkışımızdandır. İthalata karşı oluşumuz hayvancılık sektöründe ülkemiz insanlarının istihdamına yol açma derdimizdendir. İthalata karşı oluşumuz kaynaklarımızın, insanlarımızın ve hayvan nüfusumuzun kıymetini bilişimizdendir” ifadelerini kullandı.

Özdemir şunları kaydetti: “Kamuda istihdamı, açlık sınırıyla eş tutulmuş maaşlara indirgeyen, kendi kendini işlendirip istihdam etmeyi bilen hayvancılık sektörünün kıymetli yetiştiricisini isyan ettiren bürokratlara da bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sayın yetkililer unutmayınız ki; Üretim yoksa istihdamdan bahsedemeyeceğiniz gibi istihdam etmiyorsanız üretmiyorsunuz demektir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol